Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Импровизацията е невъзможна без подготовка

Журналистът Джеки Бенадов събра в книга най-доброто, което е създавал през годините

Журналистът Джеки Бенадов събра в 316 страници най-доброто, което е създавал през годините – интервюта, пътеписи, импресии, очерци и нарече книгата си "Моята журналистическа картография".

Синът на известния писател Хаим Бенадов и дългогодишен зам.-редактор на в. "Стършел", посвещава първите седем години от журналистическата си кариера на БНР, а името е плътно свързано с дървеното човече Бърборино, любим герой на децата от близкото минало, защото той е авторът на текстовете, които изпълнява актьорът от Народния театър Емил Стефанов.

Джеки Бенадов гостува в "Мрежата" на програма "Христо Ботев" и споделя, че това връщане в сградата на Радиото силно го е развълнувало, защото първите седем години са най-важни, а неговите първи 7 му ги е дало именно БНР.

Журналистът трябва да бъде подготвен

"Подготовката се подценява от по-младите колеги. И когато те отиват на среща със събеседник, понякога задават  въпроси, които будят недоумение и даже съмнение за интелекта на този, който ги задава. Според мен човек трябва да позагуби малко часове в документацията, в библиотеката, сега в интернет, за да отиде да направи интервю, да приготви предаване. И макар да съм на възраст, не мога да пропусна да сверя някои  данни, някои факти, да обогатя културата си с детайли от биографията на този, когото ще интервюирам, и чак тогава ще се явя на среща с него. /…/ 

Взимал съм интервюта от много известни личности и знаете ли какво съм забелязал? Това, което ще кажа сега, сигурно ще е полезно за колегите, които днес упражняват журналистическата професия. Та колкото е по-известен човекът, толкова той е по-достъпен, толкова той е по-чаровен и лъчезарен и не прави "муцуни", не се отегчава пред теб, независимо дали си млад или в по-напреднала възраст, а той ти помага да осъществиш едно по-хубаво интервю. Усетих го, когато направих интервюто си с Габриел Гарсия Маркес – първото за българските медии."

Промяната

"През 1997 година взех решение да направя нещо различно. Времената бяха такива, че работих от редакция в редакция, защото напуснах в. "Работническо дело". Там имаше някои неща, които не харесвах – с ново ръководство, с нов начин на писане, с това, че не това, което ти искаш да пишеш, а това, което ние искаме да пишеш, трябва да излезе във вестника. Освен това видях, че младото поколение, което гони кариерата, е готово на всичко… Това не беше моята журналистика. Реших, че на 53 години ще се опитам да направя една сериозна крачка в живота си и заминах за Израел."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – СБЖ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реколтите на българското селско стопанство

Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури. Множество земеделци няма да могат да изпълнят тази стопанска година, а вероятно няма да могат да планират и следващата. Никой не знае колко точно големи са загубите, но в началото на април министърът на..

публикувано на 11.05.25 в 10:39

Църквата като дом на милосърдието

Евангелският текст от тази неделя именно ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този, който пръв влезе след..

публикувано на 11.05.25 в 09:45
Доц. Мартин Осиковски, Ама-Мария Кръстева и д-р Ариф Абдулах

Религиозната идентичност в контекста на обединена Европа

Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..

обновено на 10.05.25 в 16:49
Капка Тодорова

Най-голямото предизвикателство пред Европа е дезинформационната война

В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..

публикувано на 10.05.25 в 08:50

В село Ставерци, което съществува от 6 века

Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..

публикувано на 10.05.25 в 08:35