Журналистът Джеки Бенадов събра в 316 страници най-доброто, което е създавал през годините – интервюта, пътеписи, импресии, очерци и нарече книгата си "Моята журналистическа картография".
Синът на известния писател Хаим Бенадов и дългогодишен зам.-редактор на в. "Стършел", посвещава първите седем години от журналистическата си кариера на БНР, а името е плътно свързано с дървеното човече Бърборино, любим герой на децата от близкото минало, защото той е авторът на текстовете, които изпълнява актьорът от Народния театър Емил Стефанов.
Джеки Бенадов гостува в "Мрежата" на програма "Христо Ботев" и споделя, че това връщане в сградата на Радиото силно го е развълнувало, защото първите седем години са най-важни, а неговите първи 7 му ги е дало именно БНР.
Журналистът трябва да бъде подготвен
"Подготовката се подценява от по-младите колеги. И когато те отиват на среща със събеседник, понякога задават въпроси, които будят недоумение и даже съмнение за интелекта на този, който ги задава. Според мен човек трябва да позагуби малко часове в документацията, в библиотеката, сега в интернет, за да отиде да направи интервю, да приготви предаване. И макар да съм на възраст, не мога да пропусна да сверя някои данни, някои факти, да обогатя културата си с детайли от биографията на този, когото ще интервюирам, и чак тогава ще се явя на среща с него. /…/
Взимал съм интервюта от много известни личности и знаете ли какво съм забелязал? Това, което ще кажа сега, сигурно ще е полезно за колегите, които днес упражняват журналистическата професия. Та колкото е по-известен човекът, толкова той е по-достъпен, толкова той е по-чаровен и лъчезарен и не прави "муцуни", не се отегчава пред теб, независимо дали си млад или в по-напреднала възраст, а той ти помага да осъществиш едно по-хубаво интервю. Усетих го, когато направих интервюто си с Габриел Гарсия Маркес – първото за българските медии."
Промяната
"През 1997 година взех решение да направя нещо различно. Времената бяха такива, че работих от редакция в редакция, защото напуснах в. "Работническо дело". Там имаше някои неща, които не харесвах – с ново ръководство, с нов начин на писане, с това, че не това, което ти искаш да пишеш, а това, което ние искаме да пишеш, трябва да излезе във вестника. Освен това видях, че младото поколение, което гони кариерата, е готово на всичко… Това не беше моята журналистика. Реших, че на 53 години ще се опитам да направя една сериозна крачка в живота си и заминах за Израел."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – СБЖ
Адаптацията в училище невинаги тръгва по план. Случва се при смяна на училище, друг клас, прием в гимназия – да усетиш, че не се чувстваш добре, че не си на твоето място. За подобни трудности и как да действаме, за да се справим в такива ситуации говорим в това издание на подкаста "Импулсът в мен": Родители, говорете с детето си!..
Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg