Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Петър и неговите 40 параклиса

Пътека на вярата в Свети Влас.
Снимка: rodopi-info.com

Отец Петър, който е свещеник в храма "Свети Власий“ в едноименния курорт, извън непосредственото си служение в църквата има едно необичайно занимание, което също бихме могли да наречем служение.

Той строи каменни иконостаси по една горска пътека над Свети Влас. На 80-годишна възраст, толкова навърши тази година, вече е построил четиридесет такива параклиса. Бройката на параклисите не е случайна, защото божият народ е вървял четиридесет години от робския Египет към свободен Израел.

Отец Петър споделя, че идеята да прави каменни параклиси идва след едно посещение преди 15 години в Ментон. Това е градче, разположено източно от Монте Карло в Монако, и то много прилича на Свети Влас. В горната част има един горски път, като на всеки ъгъл има рамки от тухли, които изобразяват живота на Христос.

"Когато човек живее според хармонията на природата... Не сме донесли на този свят, няма и нищо да изнесем. За това и молитвата, която знаят дори и децата, Отче наш, да дойде твоето царство... Царството е любов, радост, здраве, мир, вяра“, споделя отец Петър.

Чуйте историята на отец Петър в звуковия файл. 



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чавдар Антов в ателието си

Дърворезба, изкуство и етнография в Меляне

Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..

публикувано на 13.04.25 в 08:40
Вартануш Топакбашян, Ана-Мария Кръстева и монсиньор Христо Пройков

Тържествен вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим и предстоящата Страстна седмица

Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..

обновено на 12.04.25 в 14:32
София Желева

Когато излезе Духа от бутилката

Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..

публикувано на 12.04.25 в 10:21

На гости в Писарово

Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..

публикувано на 12.04.25 в 09:25
Доц. Жана Попова

Доц. Жана Попова: Медиите специфично мълчат

Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Много е трудно. Първо, да кажа съболезнования на близките на това дете. Все пак има няколко основни правила. Много е хубаво тази снимка да се превърне в символ на една битка. От..

публикувано на 12.04.25 в 08:55