Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговорът:

Какви са препятствията пред менталното здраве на българските младежи?

Снимка: sosbg

Феноменът на XXI век е, че човек от много рано да започва да работи активно. Какво може да предизвика това? Има ли механизми за справяне със стреса? Какви са препятствията пред менталното здраве на българските младежи? 

Човешката психика е много ранима – особено когато човек е млад и животът може да му поднесе различни трудности, за които не е подготвен – семейство, училище, работа... Кое е онова, което може да разклати психичната стабилност на един млад човек? Физическото и менталното здраве са от еднакво значение за доброто състояние на един човек. Днес и възрастните, и младите се сблъскват с психологични затруднения. Пред какви проблеми са изправени младите хора и как те могат да бъдат решени?

Авторът на подкаста "Отвътре навън" Полина Петкова коментира в "Нашият ден":

"В тази възраст е изключително важно как се справяме, какви механизми изграждаме за справяне с психичните проблеми. Подкастът е най-вече талгетиран към тийнейджъри, защото в тази възраст си създаваме тези устойчиви механизми занапред. Много е важно още в тази възраст да се работи в посока ментално здраве."

Полина Петкова смята, че връзката, която изграждаме с терапевта, е много важна и това трябва да е човек, пред когото наистина можем да се отпуснем и да го усетим като близък и приятел. 

Добра практика след Covid е да се провеждат онлайн терапии, които в повечето случаи изискват по-малък финансов ресурс. Има вече много възможности за по-достъпна терапия. 

Има ли в България достатъчно специалисти, които имат правилния подход към млади хора? 

Разговора с Полина Петкова и анкетата на Виолета Борисова можете да чуете от звуковия файл.

Снимка – sosbg

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40