Фрази като "нещо ми е подръка", "пазя като зеницата на окото си", "падна ми в ръчичките" – се използват всекидневно. Употребата им води началото си от Библията. Тези фразеологизми са проникнали в речта чрез библейските преводи в средните векове.
Каква е всекидневната употреба на библейските изрази – разказва Иво Братанов, д-р по български език, член на Съюза на учените, старши учител по български език в Русе и човек с интерес към историята и съвременното развитие на езика.
"Около 2000 фразеологизма в нашия език водят началото си от Библията. Те бяха събрани и посочени, заедно със своите първообрази, от проф. Върбан Вътов в един голям и обстоен Речник на фразеологизмите с библейски произход.
Фразеологизмите са проникнали в българския език чрез преводите на Библията. Употребяваме ги ежедневно, макар че рядко сме наясно с техния произход.
По-ограничено е библейското влияние върху граматиката. Интересно е, че такова влияние има при образуването на една специфична превъзходна степен, която в нашия език се нарича "суперлативос хевреикос" ("еврейска превъзходна") степен. Например в изрази като "Цар на царете", "Книга на книгите", "Песен на песните" и т.н. Тази степен означава някакво високо качество на нещо."
Повече подробности и примери – чуйте от звуковите файлове.
Снимка – изд. Слово
Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..
Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..
ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg