Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добър ден, безсмъртие

Запитан "Как бихте искали да постигнете безсмъртието?", Уди Алън в присъщия си стил отговаря "Ако може – жив". Идеята за безсмъртието пронизва човешката история от първите митове до днешните лаборатории, изследващите механизмите на стареене. На този етап безсмъртието все още е трансхуманистичен блян, но напоследък на старостта се гледа като на предотвратимо заболяване, инженерен проблем, с който можем да се справим.

Големите открития в генетиката, биотехнологиите и тъканното инженерство, подхранени от милиардите, които големи корпорации и отделни индивиди влагат, задвижват проекта за чувствително удължаване на живота, при това в добро здраве, защото, съгласете се, никой не иска да продължи живота си до 200 или 500 години инвалидизиран, скован от артрит или деменция.

В хода на историята влиятелни личности като Лоренцо ди Медичи са подкрепяли творци и са събирали произведения на изкуството, за да обезсмъртят името си, днес част от най-богатите хора на планетата създават лаборатории, търсещи извора на вечната младост и то не като метафора.

Милиардерът Брайън Джонсън например е посветил времето и собственото си тяло на подобен проект. 45-годишният технологичен магнат, био-хакер и трансхуманист следва стриктна диета, режим и програма, поглъщаща 2 милиона долара годишно, за да намали биологичната си възраст. Денят му започва в 5 сутринта, в хода на деня поема над 111 добавки, вече е постигнал сърце на 37-годишен човек и капацитет на белите дробове на 18-годишен.

Разбира се постъпателното увеличаване но срока ни на годност, при това в добър търговски вид, няма как да не породи и куп тревоги и въпроси, защото достъпът до извора на вечната младост никога не е бил за всички.

Каква е цената на безсмъртието се пита и събитието "Смърт на смъртта" на Рацио на 14 август в кино Кабана.

В "Лабиринти на познанието разговаряме с един от лекторите Спас Керимов, предприемач, учен, футурист, вдъхновен от науката. Той е създател и изпълнителен директор на Принтиво, стартираща биотехнологична компания, която се занимава с 3D-биопринтиране на човешки тъкани. Спас е част от The Changemakers of Bulgaria, отличен е във Forbes 30 under 30 и 40-до-40 на Дарик радио, бил е лектор на TEDx и е определян като "най-изявена млада личност на България" за 2019 според JCA Bulagaria.

Снимки - ФБ групата Midjourney Official
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05