Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По следите на морската история

Предстои мащабно проучване на курорти на Черно море в три държави

| обновено на 14.08.23 в 12:19
Снимка: БГНЕС

Центърът за архитектура и културно наследство "Шайо" и Националният институт за недвижимо културно наследство се обединяват с архитекти от Румъния и Молдова, за да извършат обширно проучване на развитието на Черноморските курорти през ХIХ и ХХ век. Този амбициозен проект, очакващ се да стартира през следващата година, има за цел да разкрие ключовите фактори и влияния, които са формирали този уникален архитектурен ландшафт.

Ръководителят на проекта, арх. Петър Петров, директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), подчертава, че проектът е следствие от дългогодишно сътрудничество между институциите. Целта е да се развие регионално сътрудничество с архитекти и експерти от Румъния и Молдова, които споделят интерес към архитектурното наследство.

В рамките на първия етап от програмата партньорите ще изберат черноморски град, където ще се проведе специализирано ателие. Тази инициатива се насочва към изследването на архитектурните и културни сходства и влияния между морските курорти в България, Румъния и Молдова през ХIХ и ХХ век.

Арх. Петров подчертава в “Нашият ден“, че изборът на черноморския фокус не е случаен. Морските курорти са били важни центрове на междукултурни връзка. В началото на ХIХ век тези курорти започват да преживяват бурен растеж, който е подчинен на “вълнообразни културни влияния и интересни архитектурни концепции“.


В предаването арх. Петров уточнява още, че целта на проучването е да се изяснят историческите и културните параметри, които са формирани и допринесли за развитието на конкретен черноморски град. Освен географските условия, учените ще проучват архивни данни, използвайки древни записи от Античността и Ранното Средновековие, както и стари кадастри, литературни източници и други архивни документи. На място ще бъде документирано текущото състояние на средата, за да се осъществи пълен анализ на становището на селището.

Този проект ще предостави ценни данни за развитието на черноморските курорти и тяхната роля в разпространението на културни и архитектурни влияния. Сътрудничеството между институциите и експертите от три държави обещава да разкрие нови перспективи за разбиране на историческото и културното наследство на региона.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17

Баба Хаджийка дава името на русенското село Бабово

Легендата разказва, че старовремската софра и рецептите, съхранени в семействата и родовете на русенското село Бабово, са завещани от баба Ханджийка. Селото е на 1 км от главния път между Русе и Силистра и от древни времена там имало ханче, което се стопанисвало от баба Ханджийка. Тя се прочула с вкусните гозби и гостоприемство. След време..

публикувано на 25.02.25 в 10:12