Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво можем да видим за 72 часа в Сплит?

Снимка: Личен архив - Наталия Маева

Сплит e най-големият морски град в Хърватия. Прилича на място, което завинаги е замръзнало във времето. Едва ли може да се намери друг град в Европа, чийто център е огромен римски дворец, построен преди 17 века. 

Неофициалната столица на Далмация е един от най-добре запазените примери за римска архитектура в света. Дворецът на Диоклециан представлява ядрото на Стария град на Сплит. Този впечатляващ комплекс е разположен на 30 000 квадратни метра, изработен от мрамор и варовик, построен между 295 и 305 г. сл. Хр. за бившия римски император.

Именно тук римският император да прекара последните години от своя живот. През 1979 г. е вписан като обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Дворецът на Диоклециан става световна забележителност през 2013 г. и 2014 г., когато именно тук са снимките на 4-ти и 5-и сезон на сагата "Игра на тронове".


Император Диоклециан е искал неговият луксозен дворец да бъде не само красив, но и удобен. Затова решава да монтира водопровод. Акведуктът се е простирал на 10 км. До днес е оцеляла само малка част, която е достатъчна, за да оценим величието. Интересен факт е, че акведуктът, макар построен през 4 век, е бил използван чак до 1932 г.


Част от двореца на Диоклециан е и Катедралата "Свети Домниус", която е най-старият действащ храм в света. Централната му част е построена през 350 г. на мястото на императорския мавзолей. Високата камбанария, разположена наблизо, е издигната през 1100 г., а през 1908 г. е преустроена. Въпреки различните епохи на строителство частите на катедралата са направени от едни и същи материали – туфа и бял варовик от остров Брач.


Дървените врати на входа, направени от хърватския скулптор и художник А. Бувина през 13 век, заслужават специално внимание. Всяка от тях е гравирана с 14 сцени от живота на Христос, които са украсени със сложни орнаменти. Непременно трябва да се изкачите на камбанарията на Свети Домнус – от върха можете да се насладите на зашеметяваща гледка към пристанището, морето и Стария град.


На 20 минути пеша западно от центъра на Сплит се намира Музеят на скулптора Иван Местрович. Внушителното имение на може би на най-известния художник в Хърватия е завършено през 1939 г. Втората световна война го принуждава постепенно да изостави имота, който е бил предназначен за негова лятна резиденция и работилница. Днес просторните стаи са пълни с рисунки, както и с негови специфично разпознаваеми скулптури от бронз, мрамор и дърво, възхвалявани дори от френския маестро Огюст Роден.

Крайбрежната алея Рива носи френски чар и неслучайно я наричат "всекидневната" на Сплит. Сегашният си вид е получила преди два века, но след това е бил реконструирана. Украсена е с южната фасада на двореца на Диоклециан, Францисканския манастир с църквата "Св. Франциск“ и сградата на пристанищна управа. Тук, под високите палми, има уютни кафенета и ресторанти, провеждат се и много културни събития.



Снимки - личен архив, Наталия Маева 
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50