Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужна е радикална промяна във взаимоотношенията между арендатори и фермери

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За състоянието на зърнената реколта и влиянието на неяснотите в геополитически план върху цената на зърното, както и идеите за по-устойчиво развитие на българското селско стопанство – в "Нашият ден“ коментират Филип Ромбаут, изпълнителен директор на "Агрополихим" – Девня, и Ивайло Ненков, член на Борда на директорите на "БГ Агро“АД.

"Зърното става не само валута, а оръжие на руснаците", казва Филип Ромбаут.

Той допълва, че се наблюдават много странни движения в пазара на зърно, което е необяснимо, освен ако вкараме графа "война" в анализите. Фермерите са на минус тази година заради скъпите суровини.

"През последната година много се вдигнаха разходите на земеделските производители, може би с 20% до 30%. Рентите, горивата, семената също се покачиха", посочва Ивайло Ненков.

Той коментира, че добивите от пшеница са доста лоши, особено в източния регион – Добруджанския. Очаква се реколтата от царевица и слънчоглед да бъдат лоши. 

Необходима е радикална промяна във взаимоотношенията между арендатори и фермери. Фермерите трябва да бъдат защитени много повече, за да могат да разчитат на т.нар. "регенеративно селско стопанство".

Ивайло Ненков посочва, че българската пшеница традиционно отива в Южна Европа, Северна Африка и Близкия изток.

"Количествата пшеница и царевица, които са влезли от Украйна, са много малки. България е нетен износител и на двете стоки. Изнасяме около може би 5 мил. тона пшеница и 1,5 мил. тона царевица. 
При слънчогледа ситуацията е малко по-различна, понеже доста се инвестира в производствените и преработвателните  мощности и можем да поемаме до 1 мил. тона отвън", казва още Ивайло Ненков.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангели на пътя": Когато загубата се превръща в мисия за живот

В рубриката "Епизоди от живота" разказваме за обединението "Ангели на пътя" – сдружение, създадено от родители и близки на загинали в катастрофи деца , които посвещават силите си на мисията за безопасност и справедливост на пътя. Основателката на сдружението, Петя Иванова , споделя за мотивацията, вдъхновението и болката, които стоят зад..

обновено на 06.11.24 в 09:47
Иван Попов

Видеопоредицата Sprouts – сложните теми на разбираем език

Във време, в което информацията струи отвсякъде, един аудио-визуален проект обяснява сложни концепции и явления на разбираем и атрактивен език – чрез анимация. Иван Попов от фондация "Заедно в час" представя във "Време за наука" видеопоредицата Sprouts.   Sprouts е международна платформа за кратки анимирани видеа, подходящи за специалисти от..

публикувано на 06.11.24 в 09:10

Импулсът в мен: Проблемът TikTok

Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...

публикувано на 06.11.24 в 06:20

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04