Планината е атрактивна дестинация за туристи и любители на активния отдих. Въпреки това се наблюдава нарастване на случаите, в които неподготвени туристи се оказват в затруднение, изискващо намеса на планинските спасители. Разговорът с планинския спасител Тервел Тотев от Планинската спасителна служба (ПСС) дава възможност за по-добро разбиране на факторите, допринасящи за проблема.
Подценяване на планинските рискове
Според Тервел Тотев основната причина за нарастването на случаите, в които се налага намесата на планинските спасители, е свързана с подценяването на планинските рискове. Туристите, които не са подготвени адекватно и не разполагат с планинска застраховка, се изправят пред непредвидими разходи, които са свързани със спасителната операция.
Предварителна подготовка и планинска култура
Важно е да се подчертае ролята на предварителната подготовка при планиране на планинско пътуване. В ефира на “Нашият ден“ Тервел Тотев подчертава, че планинската подготовка е ключов фактор за безопасността на туристите. Много от туристите се вдъхновяват от красивите снимки в социалните мрежи и решават да изпробват и те такова приключение. Въпреки това липсата на планинска култура и недостатъчната подготовка са фактори, които допринасят за инцидентите.
Ролята на планинските спасители
Планинските спасители играят важна роля в осигуряването на безопасността на туристите в планините. Те са тези, които се ангажират с рисковите задачи по спасяване на хора, които са изпаднали в бедствие на недостъпни терени. Но за тази роля се изисква доброволчески принос и преданост, особено когато става въпрос за мащабни спасителни операции.
Планините привличат със своята красота и предизвикателства, но те не трябва да бъдат подценявани. Планинските рискове изискват подготовка, знание и уважение към природата.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..
Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..
"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg