Музикален младежки лагер събира в края на август сред прохладата на планината Витоша млади музиканти от България и света за изпълнение на традиционна народна музика. И това е част от една глобална инициатива "Етно". Инициативата има и своето активно развитие тук у нас "Етно България“.
В периода от 31 август 2023 г. до 11 септември 2023 г. инициативата ще събере за първи път в България 20 млади музиканти от различни краища на света в Творчески дом "Композиторите" на Витоша. Това е един уникален културен обмен, изпълнен с много музикални открития и артистично сътрудничество.
"Най-после можем да предложим това в България и да обогатим културния пейзаж, но също така да дадем нови възможности на български музиканти. Бидейки част от това преживяване, те не само имат достъп до повече техни връстници, музиканти от различни страни, но също – повече възможност за професионална изява. Възможност за посещение на друго издание на "Етно", да бъде част от "Етно" – екосистемата в света, която е вече доста голяма", казва Яна Влаева, ръководител проект "Етно България".
Артистичните ментори Вилма Талвитие от Финландия и Живко Василев от България ще накарат участниците да се впуснат в интензивни семинари, репетиции и джем сешъни, за да създадат един динамичен музикален репертоар, обхващащ музикалните традиции на всички участници.
"Като артистичен лидер, това е много отговорно, защото аз трябва да направя така, че в средата на лагера ние вече да имаме музикален продукт, който да представим на публиката“, споделя Живко Василев, артистичен лидер на форума, но и един популярен изпълнител на кавал.
Яна Влаева посочва, че целият репертоар, разработен от участниците в тази своеобразна "етно резиденция“, ще бъде представен в три концерта. Първият от тях ще се състои в творчески дом "Композиторите" на Витоша. Вторият ще бъде в село Герман в читалище "Св. Иван Рилски - 1926“. И третият финален концерт ще бъде в Кино "Кабана" в София.
Етно е уникална възможност за личностно и творческо израстване, която ще докосне не само всеки участник, но и всеки, който вярва в безграничността и магията на музиката. Българското издание събира 20 участници от 10 държави, от три континента. Има участници от Бразилия и Нова Зеландия.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на актрисата Касиел Ноа Ашер, която изпълнява и една от роилите в представлението. Касиел определя пиесата "Представление и наказание" като трансгресивна до бруталност "реплика" върху романа на..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди 147 години, се ражда Пейо Тотев Крачолов, оставил своята незаличима следа в българската културна история под псевдонима Пейо Яворов. Поезията на Яворов е уникална и неповторима, с дълбока..
Лъчезар Лисицов , журналист от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg