Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инес Субашка:

Тренировката е една минирепетиция за останалата част от живота

Защо човек трябва да се научи да го говори със страховете си

Инес Субашка, кондиционен треньор
Снимка: inspiredfitstrong.com

Инес Субашка е спортист и автор на седем книги, които изучават човешкото тяло и здравословния начин на живот. Силен и борбен човек, намерил и утвърдил себе си. Човек, който успява да пресъздаде делата в текст. Да намери последователи както в залата, така и чрез книгите си. Занимава се професионално със спорт от 12-годишна. Тренира баскетбол и след тежки контузии в рамената се отказва от баскетболната си кариера. Вече 12 години има блог за тренировки. Споделя, че обича да започва деня си с движение, като предизвиква тялото си и изследва на какво е способно.

За тялото и храната  

Основното послание в последната книга на Инес Субашка, озаглавена "Тайният език на тялото", е че всеки един избор, които правим през деня, е информация, която изпращаме към нашето тяло. То непрекъснато отразява избора и е активен участник във всичко, което мисли и прави Всеки наш избор е информация, която му изпращаме. Начините, по който тялото общува с нас, са емоционалното хранене, болката, наднорменото тегло, липсата на мотивация, безсънието, тревожността. 

"Винаги има едни фини настройки, които човек трябва да забележи и да адаптира в ежедневието си“, казва тя.

Храната променя начина, по който функционира тялото, както и емоциите и поведението. Тялото и животът се адаптират към стимулите, които им изпращаме.

Спортът 

"Тренировката е като една минирепетиция за останалата част от живота. Защото всеки един ден се срещаш със себе си, с емоциите си, с това, което ти е трудно и те предизвиква“, споделя Инес Субашка.

Движението е изкуство и всеки може да избере своята форма на физическа активност, която да му харесва. Чрез тренировките не тренираш само тялото, но и психиката си. Те ти помагат във всекидневието.

Тя допълва, че обикновено се откъсваме от тялото си и от онова, от което то има нужда. В ранна възраст преминаваме в през един период, когато следваме не това, което ни кара да се чувстваме добре, а това, което смятаме, че е правилно.

За Инес Субашка залата е мястото, където в контролирани условия помага на хората да променят отношението към себе си, да влязат в по-добра форма, а после да използват всички усвоени качества, за да ги адаптират и в останалата част от живота си.

За изпитанията 

Инес Субашка преминава през два тежки периода. Първият е, когато една обещаваща спортна кариера в баскетбола е провалена заради контузии. А вторият е, когато страда от хранително разстройство.

Тя споделя, че човек трябва да се научи да го говори със страховете си.

Книгите 

Писането винаги е вследствие на някаква вътрешна потребност. Първо, защото има нещо в теб, което смяташ, че искаш да споделиш. Има и други хора, които преминават през същите трудности, предизвикателства, пояснява Инес Субашка.

Чрез книгите си тя се опитва да изследва човешкото тяло и здравословния начин на живот.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58