Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художничката Искра Благоева: Цивилизованото общество пази слабия

7
Снимка: iskrablagoeva.com

Темите, които занимават през годините художничката Искра Благоева, са свързани с чувствителността на българското общество към насилието, сексизма, агресията.

"Първото нещо, което ме впечатли, когато се върнах тук от Виена, е това, че българската жена е стълб на патриархата. Аз се интересувам от образа на жената – през миналото, в приказките, в митологията, в рекламата и днес. Но женската роля в семейството тук не е помръднала." 

В изложбата инсталация "Има нещо гнило в Рая" преди няколко години Искра Благоева работи с психиатър и проучва реални случаи на насилие. Така осъзнава, че насилието у нас не е само над жените, а над по-слабия изобщо. 

"Запитах се тогава в какво общество живея и къде точно спира чувствителността на това общество. След известно изследване стигнах до неприятния факт, че жените, които са подложени на систематично насилие, имат само два избора – или да бъдат убити или да убият."

Според Искра Благоева преди години има вълна на завръщане на творци тук у нас, но сега те отново напускат България. "Енергията на съвременните художници свършва в един момент – ние работим с наши лични средства и усилия. Има голяма липса на стратегия от страна на държавата и няма много институции, които да подкрепят съвременното изкуство."

Най-актуалната изложба на Искра Благоева е в съавторство с Валентина Шарра и се нарича "77½". Тя може все още да се види в галерия "Куб" в Топлоцентрала.

"Мислихме за нещо, което свързва жените, и се върнахме много назад във времето, когато жените са били лечителки и са познавали това знание. Бяхме в едно село в Родопите и днес бабите там берат билки, сушат ги и ще си ги ползват."

Чуйте още от разговора с Искра Благоева в "Какво се случва".



Снимка – iskrablagoeva.com

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Димитрова

41-вото издание на "Аполония" превръща Созопол отново в сцена на всички изкуства

Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол.  За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване.  Официалното откриване на фестивала е на..

обновено на 24.07.25 в 12:07

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Митологичният роман на Джон Фаулз "Магът" излезе в превод на български език

Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..

публикувано на 24.07.25 в 09:23

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54