Филмите на "Аполония". Каква е селекцията и какви са акцентите? Тази година взема превес документалното кино.
Коментар в "Артефир" директно от "Аполония", Созопол, прави проф. Божидар Манов:
"Както всяка година, на "Аполония" ние се опитваме да покажем най-доброто от българското кино, създадено през последната година. Както обичайно, сме селектирали 9 филма. Те са само толкова, защото ползваме единственото лятно кино в Созопол (а и на цялото Южно Черноморие). Тук няма зала, оборудвана за кинопрожекции под покрив. Лятното кино позволява 2 прожекции – след заник слънце..."
Въпреки тези ограничителни условия интересът снощи беше изключително голям. 5 игрални и 4 документални филми са селектирани. Снощи неслучайно започнахме с два документални филма, които наистина са между най-добрите.
Първият филм е "Моралът е доброто" – документален портрет на, уви покойния, доц. д-р Кристиан Таков. Сценарист и режисьор е Веселин Диманов, оператор е Калоян Игнатов, музика – Георги Черкин. Филмът, вдъхновен от живота и дейността на известния юрист, интелектуалец и общественик доц. д-р Кристиан Таков, обхваща всички важни етапи от развитието му като личност и непознати моменти от неговия живот, датиращи от най-ранната му детска възраст. Представени са много старателно издирени и непубликувани досега архивни кадри и документи, както и поредица интервюта със семейството, колеги, приятели и съмишленици на Кристиан Таков. Събрани заедно, те изграждат последователно образа на един необикновен човек, дошъл в този свят с мисия.
"Не само блестящ юрист и ерудиран университетски преподавател, човек с обаяние, обичан от своите студенти, но и нещо повече – човек със силно изградена собствена гражданска и политическа позиция, основана на едно просто обстоятелство – Истина и Справедливост. Неговите лекции, статии и публикации винаги са посрещани като глътка свеж въздух.
Част от характеристиките на добрия юрист е да е честен, да търси справедливостта, без да прави компромиси, и много често да върви срещу течението на обществените нагласи, което, разбира се, създава огромни неудобства. Кристиан Таков правеше точно това. Поради което си беше спечелил името на независим демократичен дух, който се бори в името на справедливостта.
Този филм създава у зрителите усещането, че е възможно правораздаването в България да се оптимизира. Отделни реплики и на Кристиан Такова, и на негови колеги водят до една мисъл: "Пазете правото от закона!"
Филмът е показван в редица европейски страни – като специални прожекции. Но режисьорът Веселин Диманов каза, че "Моралът е доброто" е програмиран (със съответните юридически договори) за разпространение в огромната филмова платформа HBO, за да бъде гледан от милиони хора.
Още за селекцията от документални и игрални филми на фестивала на изкуствата, както и за своята нова книга "Хора с прякори" – чуйте пълното интервю на Божидар Манов от звуковия файл.
Снимки – "Аполония" и изд. Колибри
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg