Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за режисьора Милен Николов

Операторът Румен Георгиев и режисьорът Милен Николов (вдясно) на филма "Сиромашко лято", 1973 г.
Снимка: www.imdb.com

На 31 август 1939 г. е роден режисьорът Милен Николов, който успя да ни разкаже филмовата история "Сиромашко лято“, по сценарий на Братя Мормареви. Музиката във филма е на композитора Борис Карадимчев.

Милен Николов завършва кинорежисура в Прага. Завръща се в родината си през 1963 г. и дебютира с новелата "Белият кон“ три години по-късно. Следват филмите "Краят на песента“, "Романтична история“, "Гола съвест“, "Някой пред вратата“ и още много други.

Режисьорът открива най-големите имена на българското кино. В драма "Краят на песента“ Катя Паскалева изиграва своята първа филмова роля. А лентата "Сиромашко лята“ отрива за киното Татяна Лолова.

В запис от Златния фонд на БНР Катя Паскалева говори за работата си с режисьор Милен Николов във филма "Сиромашко лято“ и превъплъщението ѝ в ролята на Найме. 

Архивите са запазили и документален запис от комедията "Сиромашко лято". Георги Парцалев е в ролята на Методи Рашков, който се пенсионира. Започва безропотно да изпълнява всички задачи, поставени от снахата и сина му, и постепенно ролята му в живота се свежда до функциите на една домакиня. За да запази достойнството си пред приятели и познати, той се оплита в лъжи и това го поставя в конфузни и смешни ситуации.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05