Мостовете могат да се превръщат в място за градско изкуство и място, където да се събират младите хора и любителите на графити изкуството.
На 2 и 3 септември 2023 г. от 12:00 до 20:00 ч. под моста "Чавдар" ще се проведе първото издание на фестивала за графити и улично изкуство "МОСТЪ".
Подробности за събитието разказа Константин Кръстев, който е един от организаторите и част от 0511.bg.
В тазгодишното издание се включват 17 артисти с тотално различни стилове. Част от тях са от София, други идват от Варна и от други краища на България. А темата, която обединява творците, е "зоомостът“.
"Искаме бетонният мост да изглежда по-жив и малко по-цветен. Като цялото пространство ще бъде изрисувано в един цвят фон и съответно цветовете, които ще бъдат ползвани – дали букви, дали лица, характери, животни – ще бъдат съобразени в една гама“, казва Константин Кръстев.
Мостът "Чавдар“ се превръща в първото място за легални графити в София, което се обособява от Столична община. Организаторите са отделили специална зона за свободно рисуване, където всеки ще може спокойно да рисува това, което му харесва, без ограничение в цветовете и формите.
На фестивала ще има работилници, графити състезание, на което предварително ще бъдат избрани 10 професионални артисти и които ще се състезават за голяма награда.
"Графитите са едно модерно изкуство. Нямат нищо общо с вандализма и това, което си представят хората, когато чуят графити“, допълва Константин Кръстев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg