Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Щастливият тактилен Симпозиум "Форма – 2023" завърши

Симпозиумът в НГПИ "Тревненска школа" е съвършен модел за творческо общуване

21
Творческа база НГПИ „Тревненска школа“

Симпозиум "Форма – 2023" събра в творческата база на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа" артисти от цяла България. Към тях, ден преди изложбата в галерия "Гъбенски" на Националния дарителски фонд "13 века България", с която събитието завършва, се присъедини и екип на предаването "Аларма" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио. Подвижното радиостудио излъчва директно от творческата база на НГПИ "Тревненска школа". То беше конструирано в средата на едно произведение, дипломна работа на ученици в "Тревненска школа"– дървен купол в двора на гимназията, направен от хубав дъб и облечен във винил. Куполът в двора на училището е място за срещи и разговори, той е и класна стая, пространство за симпозиуми, изложби, за творчески изяви и интерпретации.

Откриване на Симпозиум „Форма – 2023“ в Галерия „Гъбенски“ в град Трявна
Това лято Симпозиум "Форма" за поредна година събра в творческата база на НГПИ "Тревненска школа" скулптори и живописци. Тазгодишното издание се проведе от 18 до 27 август. Организатори са Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа" в град Трявна и Сдружение "Артерия" град Габрово. В събитието, по покана на организаторите, се включиха артистите Орфей Миндов, Ива Съйкова, Ненчо Ненчев, Цветан Колев, Добрин Атанасов, Иван Ушев, Крум Балджийски, Александрина Иванова, Невена Ваклинова, Найден Колев, Пенка Илиева – Чория, Йордан Костов, Павел Църов, Кристиян Димитров, Дилян Ангелов и Гергана Рахнева.

Дървена пейка на Орфей Миндов
Гости в директното предаване "Аларма" по програма "Христо Ботев", посветено на Симпозиум "Форма – 2023", са Орфей Миндов, организатор на събитието и директор на НГПИ "Тревненска школа", Ива Съйкова, съорганизатор от Сдружение "Артерия" и "Орловска 10" в град Габрово, журналистът Кин Стоянов, доц. Цветан Колев, Иван Ушев, Крум Балджийски, Александрина Иванова, Невена Ваклинова и Пенка Илиева - Чория.

Участниците в Симпозиум „Форма – 2023“
Предаването "Аларма" по програма "Христо Ботев", посветено на щастливото събитие Симпозиум "Форма – 2023", както го наричат организаторите, започна с разговор, който очерта мащабите на богатата културна история на град Трявна и значимостта на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа” и нейната виталност. Интродукцията представи и напомни за уникалното дарение и историята на българския скулптор Златко Паунов, станало причина за съществуването на Музея за азиатско и африканско изкуство в град Трявна. Част от дарението на скулптора се намира в залите и в библиотеката на "Тревненска школа", невероятно визуално богатство, което подпомага по неповторим начин обучението и творческия процес в училището, уникално в световен контекст.

„Триптих лято-есен-зима“ на Йордан Костов, акрил
Орфей Миндов, директор на "Тревненска школа" подчерта, че симпозиумите, които НГПИ "Тревненска школа" организира от 2011 година насам, поддържат творческия дух и пластична култура в училището, и създават условия тя да се развива. Симпозиумите в творческата база на гимназията "генерират енергия, която не е проста рефлексия , а е зареждаща и стимулираща творчество".

Скулпторът Иван Ушев отбеляза, твърдение подкрепено и от визуалната среда на симпозиумите "Форма", че "в света на дървото, което е изключителен материал, човек няма как да остане безучастен. Това е магия на 100 процента. Това са корени".

„Детска люлка – катър“ на Иван Ушев
Изложбата "Форма – 2023", с която завършва творческия процес на Симпозиум "Форма", е експонирана в галерия "Гъбенски" на Националния дарителски фонд "13 века България". След като бъде закрита, част от произведенията ще бъдат изложени в градската среда на Трявна за естетизирането на някои градски пространства. Предизвикателството към участниците в Симпозиума тази година беше пейка, затова и обемните пластики, създадени от артистите, ще бъдат разположени в парка на Тревненско езеро.
Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - НГПИ "Тревненска школа"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изключителната европейска съдба на семейство Канети

Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..

публикувано на 11.05.25 в 11:11

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20