Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мичо Димитров

За творческите търсения и пътя към родния Пловдив през световните музикални сцени

Цигуларят Мичо Димитров е специален гост на изнесеното студио на "Нашия ден", което се излъчва от Балабановата къща в Старинен Пловдив.  Бил е концертмайстор на Пловдивска филхармония и на Радиооркестъра на Холандското радио, а от близо десетилетие показва свои картини.

"Започнах да рисувам само преди 10 години. Вече имам над 1000 картини и 25 изложби. Много от професионалните художници и изкуствоведи намират някаква връзка между музиката и моя начин на рисуване“, казва маестро Мичо Димитров.

Определя себе си като един от наследниците на Пловдивската бохема. Съдбата го среща с великите художници Димитър Киров, Георги Божилов и Йоан Левиев, както и с хора от цялата палитра на изкуствата в България.

Маестро Мичо Димитров започва да рисува в Холандия, където прекарва 33 години от живота си.

"Тази светлина, която виждаме в картините на Рембранд и Вермеер е такава. А когато светне слънцето става най-пъстрата страна в света, което рядко се случва. И тази гама от настроения не може един човек, който обича изкуствата да не реагира", посочва той.

И допълва, че всичко натрупано преди това в Пловдив от бохемския период е било акумулирано. Все още избягва да рисува къщи от Стария град, защото има толкова гениални образци. Предпочита да рисува европейски замъци.

Емоционалността на думите на маестро Мичо Димитров е допълнена с две негови изпълнения на живо в ефира на "Нашият ден".

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


Маестро Мичо Димитров
е роден на 20 май 1956 г. в Пловдив. На 6-годишна възраст започва да учи цигулка в Школата на читалище "Иван Вазов" в Пловдив при Спиридон Колев – любител музикант, а впоследствие при Росица Диамандиева. През 1963 г. продължава обучението си в Детската музикална школа към Пловдивското музикално училище при цигулковия педагог Тодор Кацаров. По това  време печели първия си международен конкурс – "Ярослав Коциян", Усти над Орлице, Чехослования ,1967 г.

През 1974 г. завършва Пловдивското музикално училище. Същата година още като ученик става лауреат на три награди в рамките на един месец – Първа награда и Голямата награда на конкурса "Светослав Обретенов" в Провадия, два златни медала (по цигулка и по камерна музика) на Републиканския фестивал в София и Извънредна награда на Прегледа на училищата по изкуствата във Варна. Въз основа на тези отличия завършва преждевременно Музикално училище и 18-годишен е приет веднага, без конкурсен изпит, в  Държавната музикална академия в София, в класа по цигулка на проф. Боян Лечев и в класа по камерна музика на проф. Владимир Аврамов , при които в периода 1978 – 1980 г. завършва и майсторския клас.

Показаните високи резултати и завоювани награди от участията му в международните конкурси "Чайковски"– 1978 г. и "Крайслер" – 1979 г. са забелязани от световноизвестния цигулков педагог проф. Ифра Нийман. Вследствие на това и спечелената Британска стипендия в периода 1980 – 1983 г. Мичо Димитров специализира при проф. Ифра Нийман във Висшето училище за музика и драма "Гилдхол" в  Лондон, което завършва с най-високото отличие "Concert Recital Diploma – Premier Prix" и наградата на фондацията "Майра Хес" (Myra Hess Trust Prize). През 1983 г., по покана на диригент Добрин Петков, поема поста концертмайстор на Пловдивската филхармония, където свири до 1988 г. От 1988 г. живее и работи в Холандия. Там става водач на камерния ансамбъл "Ардис", с който концертира в страната и прави записи за Холандското радио. През същата година става и концертмайстор на Радио-симфоничния оркестър в Хилверсум, Холандия. От 1989 г. до 2013 г. е концертмайстор на големия Радио-филхармоничен оркестър на Холандското радио в Хилверсум, Холандия. От 2017 г. е концертмайстор на Държавна опера – Пловдив. Автор е на 14 самостоятелни изложби – живопис. 


Снимки - Бакабановата къща
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45