"Моралът е доброто" на Веселин Диманов достигна върха в българското документално кино. Статистиката от 2015 година насам показва, че филмът, който разказва за живота и работата на известния юрист, интелектуалец и общественик доц. д-р Кристиан Таков, е най-гледаният в документално отношение – 20 865 зрители. И това е преди срещата му с публиката на 39-ите Празници на изкуствата "Аполония", където режисьорът му гостува и в "Кино с думи" – предаването в ефира на програма "Христо Ботев", което се потапя в различните измерения на родното ни седмо изкуство.
"Мисля, че успяхме да засегнем до голяма степен нещата, за които Кристиан Таков се е борил, а именно – справедливост, морал, истина. Нещо, което в България убягва в голяма част от обществения и политически живот в последните години" – каза Веселин Диманов. – "Имаме юриста, имаме преподавателя, имаме общественика, и тази палитра от светове, разкрита по един – смея да твърдя – иновативен за документалното кино в България начин успя да достигне до толкова много хора. Като имайте предвид, че ние много малко вложихме в реклама, разчитахме на по-старовремското разпространение от уста на уста, от човек на човек."
След мащабното турне, което екипът на филма направи в страната и чужбина, от септември "Моралът е доброто" ще бъде достъпен за гледане в стрийминг платформата на HBO.
"Всички тези хиляди зрители гледаха филма с много минимални усилия от наша страна. Представете си, салоните се пълнеха, а ние нямахме чак толкова големи очаквания за голяма част от разпространението. Просто хората искаха да го гледат – и го гледаха. Това от своя страна отключи интереса на HBO и на Warner (Bros.) в частност, защото те ни потърсиха. С идеята, че инвестират във филми, които имат послание, позиция, променят дали киното, дали средата, дали общото. Това ни прави щастливи, защото ни забелязаха и ни подадоха ръка от различни места", добави още Веселин Диманов в "Кино с думи". Той обясни, че филмът е направен за зрителите и те са тези, които трябва да дадат крайната оценка. А сред подалите ръка са още БНР и БНТ.
По "Моралът е доброто" екипът работи три години, без финансиране от държавата и без очаквания за повече от една седмица в кината. Филмът обаче се прожектира вече почти година – както в страната, така и извън нея.
"Моралът е доброто" беше избран и за най-добрия дебют на документален филм за 2023 година според Съюза на филмовите дейци у нас. В него са представени всички важни етапи от развитието на Кристиан Таков като личност и специалист в областта на правото, както и непознати досега моменти от личния му живот.
Именитият преподавател по гражданско право от Юридическия факултет на СУ, с житейски път, който се развива на фона на историческите събития от последните десетилетия у нас, почина през 2017 година, но е все така жив в сърцата на хората, които вярват в неговите идеи. Това е ясно показано и във филма, който е като пръст в най-болезнената рана на нашето общество в последно време – правосъдната система.
Документалната история преминава през целия архив на Таков, старателно издирен и дигитализиран. Показани са дори ленти от детските му години. Зрителят става свидетел и на поредица от интервюто със семейството му, колеги, студенти, приятели и съмишленици. Режисьорът Веселин Диманов, заедно с оператора на филма Калоян Игнатов, прави около 40 интервюта, всяко с продължителност повече от час, но след месеци монтаж в крайния, седми вариант остават фрагменти от 32 от тях.
Филмът му беше предшестван от едноименната му изложба "Моралът е доброто", която включваше 60 мисли и фотографии на Таков и също като документалния разказ припомня, че у нас има светли умове, които трябва да уважаваме и ценим навреме.
Едно от големите качества на "Моралът е добро" е, че изяснява позицията на Кристиан Таков по важните теми за съда, съдебната реформа и ролята на гражданското общество. Като човек, който умело формулира проблемите и посочва решенията им, той никога не се е притеснявал да назове нещата с истинските им имена и да критикува, когато това е необходимо. Да казва истината право в очите на силните на деня. За това според Веселин Диманов е призвано и документалното кино.
Кристиан Таков не просто говори за морал, той го практикува. И както казва Георги Лозанов във филма, той всъщност е строител на съвременна България, но на тази, която се изгражда вътре в човека.
Таков настоява за промяна на съществуващото мислене на обществото и на неговата структура към по-справедливо, морално, честно и достойно битуване на всеки един у нас. За него образованието е фундаментът, на чиято на база може да се случи това. Образованието, при което има вяра в идентичността и потенциала на студента. В среда, в която никой не иска нито да чува, нито слуша, Кристиан, както го наричат всички, провокира хората към разговор. Всичко при него се свежда до това да участваме активно в бъдещето си и да "бъдем будители, но да не будим никого насила".
Неслучайно във всеки, който е работил по филма, участвал е в него или просто го е гледал, отекват думите му: "Пазете правото от закона!".
А повече за личността на Кристиан Таков, за това какво е да си част от времето на един необикновен човек с мисия да осветява пътя на всички и всичко около себе си, както и за това защо документалното кино трябва да говори с имена и да бъде искрено и истинско - чуйте от Веселин Диманов в звуковия файл.
Врачанският театър отваря вратите си за една дългоочаквана премиера – "Слугините" по Жан Жьоне под режисурата на Крис Шарков. Един от провокативните гласове в съвременния български театър, който сега представя една нова интерпретация на култовата пиеса, която поставя въпросите за властта, идентичността и ритуалите на подчинението. Спектакълът е част..
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да..
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg