Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диана Русинова, пътен експерт:

Часовете по пътна безопасност в училище са недостатъчни

| Интервю
Снимка: Радио Варна

Обществото е особено чувствително след поредицата от смъртни случаи на пешеходни пътеки и тротоари. Дни преди началото на новата учебна година дали родители и ученици могат да бъдат спокойни, че зоните около училищата са обезопасени по нужния механизъм и покриват ли нормите за безопасност?

"Така наречената подготовка да 15 септември се изразя в пребоядисване на пешеходните пътеки, което е крайно недостатъчно".

Това казва в интервю за БНР Диана Русинова, експерт в Европейския център за транспортни политики.

Тя споделя, че Европейският център за транспортни политики от години се опитва да наложи един нов механизъм за подреждане на елементите за организация на движението около училищата. Така че, когато даден водач попадне около обект на образователната инфраструктура да му стане ясно, че се намира около училище. Това включва поредица от конкретни средства – точно определени пътни знаци, точно определени цветове, които да се използват.

До този момент не са изработени нормативни документи от страна на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" с които да се зададе как би трябва да изглежда една такава зона пред всяко училище или детска градина.

"Независимо, кой е на власт и кои управлява съответната институция просто проблемите се замитат под килима и се подмиват", допълва Русинова. 

Експертът по пътна безопасност посочва още, че часовете по пътна безопасност в училище са недостатъчни. Това обучение,  трябва да започва от детската градина и трябва да има одобрен държавен минимум, който да не е проформа.

Чуйте повече в звуковия файл.

Божидар Александров попита родителите във Варна имат ли притеснение свързани с безопасността на зоните около училищата и какви са те?

Подробности чуйте в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН опазва опрашителите в градска среда

Проф. Светлана Николова , директор на Ботаническата градина на БАН в София, представя в "Нашият ден" новата инициатива за опазване на опрашителите в градска среда. От 6 юни посетителите на Ботаническата градина ще могат да се насладят на красива, медоносна градина с десетки видове растения,  чийто прашец и нектар са храна за пчелите и..

публикувано на 04.06.24 в 13:48

Как да задържим младите лекари в страната?

В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден"  Мария Куманова , директор на Дирекция "Демография" към общината, сподели как Бургас адресира демографската криза чрез модерна философия за детско здравеопазване и задържане на младите лекари. В Югоизточна България, включително Община Бургас и всички общини в региона, се сблъскват с проблеми в..

обновено на 04.06.24 в 13:35
Атанасовско езеро

Биоразнообразието в Бургас и хората от града

Знанието може да се развива цял живот. Българската фондация "Биоразнообразие" насърчава гражданската наука чрез поредица от инициативи. Радостина Ценова – представител на фондацията, разказва в "Нашият ден" за новите кампании, свързани с опознаването и опазването на биоразнообразието в Бургас . Бургас е разположен на три езера и едно море...

публикувано на 04.06.24 в 12:32
Василена Мирчева и зам.-кметът по образованието Михаил Ненов

Как сиропиталище се превърна в най-модерното училище в Бургас?

Зам.-кметът по образованието в Бургас Михаил Ненов разказва за "първокласното начало" в бургаските училища, иновативните образователни политики и изграждането на ново училище на брега на морето. Яна Кършийска: Младото поколение чете и има отношение към книгите В ефира на "Нашият ден" Михаил Ненов сподели следното: "Идеята за първокласно..

обновено на 04.06.24 в 12:26
д-р Петко Петков

Как ин силико експериментите заместват тестовете върху животни?

Лабораторията по математическа химия изработва модели за прогнозиране на вредни за човека и околната среда токсикологични обекти. Този тип модели се наричат "ин силико модели" (in silico) и представляват компютърни симулации на биологични експерименти – алтернатива на тестовете с животни . Възможността всички ние да използваме безопасна..

публикувано на 04.06.24 в 11:49