На днешния ден преди 93 години е роден големият български писател Антон Дончев. Той оставя незабравимо наследство в българската литература с творби като "Време разделно" и "Сказание за времето на Самуила", които намират свое място в сърцата на читателите.
Романът "Време разделно", написан само за 41 дни през 1964 г., разглежда ислямизацията, която довежда до промяна в религиозната и етническата структура на Родопите през XVII век. Този роман става известен не само в България, но и зад граница. Получава номинация в САЩ от фондацията "Джейн и Ървинг Стоун" за най-добър исторически роман.
Ето какво разказа за личността на Антон Дончев писателят Алек Попов в ефира на “Нашият ден“:
"Той имаше нещо, което е много рядко за един писател, че тръгваше с един отворен, доброжелателен и любознателен поглед към работата на своите колеги. Беше писател, с който можеш да говориш за нещата, които те вълнуват. Тази щедрост на духа винаги ме е смайвала при него, никога не е бил дребнав. С него се заяждаха много хора, сигурно това го е наранявало, но той не обръщаше внимание и никога не е навлизал в дребнави разпри. За него бяха важни други категории, като приятелство, дух и професионализъм".
Чуйте разговора в звуковия файл.
Писателят и издател Иван Гранитски също припомни за големия български писател в ефира на предаването:
"Бяхме големи приятели, за мен беше голяма чест да бъде и негов издател. Трябва да припомним, че след "Под игото" най-издаваната книга у нас е "Време разделно" на Антон Дончев", казва той и подчертава:
"Липсата му се усеща много тежко, защото освен голям писател, той беше и духовен наставник, своеобразен проповедник на морал и нравствени ценности".
Антон Дончев напусна този свят, но творчеството и мъдростта му остават живи в сърцата на много хора.
Чуйте разговора в звуковия файл.В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg