Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предлагат преместването на Младежкия дом във Варна. Ще имат ли младите свое пространство?

| обновено на 16.09.23 в 11:26
Снимка: https://baa.kab.bg/

Над 60 години Младежкият дом във Варна е една от емблемите на града. До този момент той е функционирал с цел да подпомага младежите и техните организации в морската столица. Там те осъществяват инициативи, насочени от и към младите хора. Сградата и досега приема множество конференции, обучения, целеви работни групи, концерти и изложби.  

В началото на тази седмица над 40 граждански организации алармираха,че на следващото заседание на Общинския съвет във Варна, ще бъде внесено предложение за преместване на Младежкия дом в друга нефункционална сграда, а в обновеното през 2017 г. здание ще бъде настанен Общинския детски комплекс. 

Kоментар в "Нашият ден“ направи инициаторът на кампанията против преместването – госпожа Дарина Иванова, председател на Морски клуб "Приятели на морето", Варна.

Въпреки че вече от различни звена започва да се говори и да се потвърждава намерението за преместване, председателят на Общинския съвет във Варна - Тодор Балабанов коментира така:

"Какво ще се случи със сградата, която е една от причините Варна да е избрана за Европейска младежка столица и дали градът ще остави на заден план младите хора във века, когато целия свят се стреми да им предостави равен достъп, предстои да разберем".

Защо е важно младите хора на възраст от 15 до 29 години да имат свое пространство, в което да обединяват идеите си, както и защо трябва да продължи да съществува тозиобщ притегателен център, специално предназначен за нуждите на организациите, където да могат да провеждат своите инициативи.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нямам си човек!

Евангелският текст от тази неделя след Възкресение Христово ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този,..

публикувано на 26.05.24 в 09:25
Фаеге Ешкевари

Фаеге Ешкевари: Ислямската република е позорното незаконно дете на тайни афери

На 19 май хеликоптер, в който пътуваше Ебрахим Раиси, ултраконсервативният президент на ислямската република и смятаният за най-вероятния следващ върховен лидер, се разби в планинската северозападна част на Иран на връщане от посещение на границата с Азербайджан. Никой не оцеля, а светът си помисли, че може би в Иран ще дойдат нови дни. Какво се..

публикувано на 25.05.24 в 09:26
Павел Сапунджиев, Ивайло Христов и водещият на предаването “Нашият ден“.

Колко важен е езикът за професията на актьора?

Разговорът с актьорите Павел Сапунджиев и Ивайло Христов от Драматичния театър в Пловдив разкрива важността на българския език в актьорското изкуство и духовното израстване. Тези актьори не само използват езика като средство за изпълнение на роли, но го превръщат в мощен инструмент за духовно изразяване и въздействие. За тях българският език е нещо..

обновено на 24.05.24 в 14:16
Интерактивна дъска в класна стая на 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“

Съвременният учител - мост между традицията и бъдещето

В ефира на "Нашият ден" имахме удоволствието да чуем Елена Вързилова, учител по български език и литература, която с голяма любов и вдъхновение разказа за ролята на учителя днес. Според нея, учителят в България е истински магьосник, призван да вдъхновява децата в класните стаи и да отговаря на всички предизвикателства, които светът предлага...

обновено на 24.05.24 в 13:32
Борислава Хубенова и нейният син

Борислава Хубенова: Комуникацията е най-важното ни умение

В ефира на предаването "Нашият ден", Борислава Хубенова, журналист от културното издание "Нула 32", сподели своите възгледи за важността на словото и неговото влияние върху културата на пловдивчани. Тя подчерта, че словото е най-висшият начин за комуникация, изразяване и свързване между хората. Ето какво казва Борислава Хубенова: "Словото е..

обновено на 24.05.24 в 13:03