"Буто танц: Метеорология на танцуващото тяло" е името на 7-дневния уоъркшоп, воден от Хисако Хорикава, от Япония, която вече за втори път посещава София, по покана на режисьорката Елена Панайотова. Хисако е част от новаторското поколение японски танцьори и хореографи, които популяризират буто движението по света:
"След като отворим тялото към външното пространство, ще се върнем обратно в тялото. Искам да събудим тялото и да изследваме как съществуваме в пространството!“ – твърди Хисако.
Хорикава е и съосновател на световноизвестната "Body Weather Laboratory" заедно с буто легендата Мин Танака и двайсет години е водеща изпълнителка в представленията, които създават, като работят във ферма и изследват връзката на тялото с природа. От 1998 г. Хорикава започва кариера на соло изпълнител и си сътрудничи с едни от най-добрите съвременни хореографи, художници и музиканти от цял свят. Води ателиета за танцьори в престижни университети и училища по изкуства в Холандия, Испания, Франция и у нас последните няколко дни:
"Това, в което се съсредоточих в уоркшопа, беше да отворим телата си за специфични усещания. Търсехме външния свят да бъде възприет в тялото ни, а не обратното. Буту търси красотата в грозното наистина. Не съм сигурна доколко буту танцът влияе на всички тези социални феномени, но е бил силен историческият период, в който се развивал."
В историята на буту танца се атакуват табутата на консервативното японско общество – травмата от атомната бомба, американската окупация, социалното насилие и културната сегрегация на различията. На 15-и септември от 19.30 ч. на сцената на "Топлоцентарала" Хисако представи и свое танцово соло "BREATHING FAR / Дишане надалеч". Творческото ателие в рамките на 7 дни на Хорикава предложи техники и упражнения, които провокират осъзнаване чрез движение. Участниците биват въвлечени в сетивни пътувания, наблюдение и себерефлексия, които ще им помогнат да се освободят от контрола върху тялото, за да се научат да го следват:
"Всяка част от тялото е жива и самоорганизирана. Как вие се свързвате с тялото и как приемате пространството? След като отворим тялото към външното пространство, ще се върнем обратно в тялото. Искам да събудим тялото и да изследваме как съществуваме в пространството! Преди да се изразим чрез тяло, движението вече е там. Това танц ли е или не?" – споделя още Хисако.
Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Ангелина Грозева с японката Хисако Хорикава и режисьорката Елена Панайотова. В превод от японски ще чуете Мила Манева.
Снимки – БНР и Топлоцентрала
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg