"Буто танц: Метеорология на танцуващото тяло" е името на 7-дневния уоъркшоп, воден от Хисако Хорикава, от Япония, която вече за втори път посещава София, по покана на режисьорката Елена Панайотова. Хисако е част от новаторското поколение японски танцьори и хореографи, които популяризират буто движението по света:
"След като отворим тялото към външното пространство, ще се върнем обратно в тялото. Искам да събудим тялото и да изследваме как съществуваме в пространството!“ – твърди Хисако.
Хорикава е и съосновател на световноизвестната "Body Weather Laboratory" заедно с буто легендата Мин Танака и двайсет години е водеща изпълнителка в представленията, които създават, като работят във ферма и изследват връзката на тялото с природа. От 1998 г. Хорикава започва кариера на соло изпълнител и си сътрудничи с едни от най-добрите съвременни хореографи, художници и музиканти от цял свят. Води ателиета за танцьори в престижни университети и училища по изкуства в Холандия, Испания, Франция и у нас последните няколко дни:
"Това, в което се съсредоточих в уоркшопа, беше да отворим телата си за специфични усещания. Търсехме външния свят да бъде възприет в тялото ни, а не обратното. Буту търси красотата в грозното наистина. Не съм сигурна доколко буту танцът влияе на всички тези социални феномени, но е бил силен историческият период, в който се развивал."
В историята на буту танца се атакуват табутата на консервативното японско общество – травмата от атомната бомба, американската окупация, социалното насилие и културната сегрегация на различията. На 15-и септември от 19.30 ч. на сцената на "Топлоцентарала" Хисако представи и свое танцово соло "BREATHING FAR / Дишане надалеч". Творческото ателие в рамките на 7 дни на Хорикава предложи техники и упражнения, които провокират осъзнаване чрез движение. Участниците биват въвлечени в сетивни пътувания, наблюдение и себерефлексия, които ще им помогнат да се освободят от контрола върху тялото, за да се научат да го следват:
"Всяка част от тялото е жива и самоорганизирана. Как вие се свързвате с тялото и как приемате пространството? След като отворим тялото към външното пространство, ще се върнем обратно в тялото. Искам да събудим тялото и да изследваме как съществуваме в пространството! Преди да се изразим чрез тяло, движението вече е там. Това танц ли е или не?" – споделя още Хисако.
Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Ангелина Грозева с японката Хисако Хорикава и режисьорката Елена Панайотова. В превод от японски ще чуете Мила Манева.
Снимки – БНР и Топлоцентрала
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg