Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мъдростта през погледа на Радио София, столицата и "Гласът на времето"

Снимка: БГНЕС

Що е София – столица на България или символ и на мъдростта, и на религиозното и философското знание в светлината на легендата за светицата София и дъщерите ѝ Вяра, Надежда и Любов?

В неделя, на 17 септември, Денят на София, е създадено Радио София преди 16 години. По този повод в съвместно предаване на Програма "Христо Ботев" и Радио София, излъчвано из цялата страна, водещите Лили Големинова и Митко Новков правят разширен формат на "Радиокафе" и "Гласът на времето". 

Директорът на Програма "Христо Ботев" на Българското национално радио Кин Стоянов, един от гостите, разказва за участието си в първите предавания на новото радио преди години заедно с Емил Янев, за проекта "Инфохолици" и за репликата с намигане на Тройната коалиция чрез темата "Три-пет-осем", контаминираща простоватата игра на карти и начина на кадрово разпределение в Коалицията тогава.

Другите гости в студиото – философът Стилиян Йотов, писателите Димитър Шумналиев и Димитър Бочев, както и бившият зам.-кмет на София – Тодор Чобанов, обсъждат термина "мъдрост" през името София. Става дума и за столицата, и за писателската носталгия на Шумналиев и Бочев, писали много за града през миналия век, и за архитектурните и историческите особености на столицата през погледа на Тодор Чобанов. Философът Стилиян Йотов пък оповестява за знаковия дисонанс в понятието "София" – мъдрост, и емоционалното и отвъдемпирично съдържание на посланията в имената Вяра, Надежда, Любов.

Оказва се, че 17 септември, освен Ден на столицата и рожден ден на Радио София, е тема и за носталгия, и за размисъл – всъщност подхранващи мъдростта състояния. 

И още по маршрутите на мъдростта – Елисавета Динева, главен екскурзовод на РИМ - София, разказва.

Снимка – БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42

111 години от откриването на Централната минерална баня в София

На 13 май 1913 година е открита сградата на Централната минерална баня в София , построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов. За бурната история на тази историческа сграда в "Нашият ден" разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на СБА и бивш главен архитект на София. В своята книга "Малки софийски истории"..

публикувано на 13.05.24 в 10:15