В епизод 510 "Трамвай по желание" продължава своята трилогия "Векът на Апостол", посветена на изключителния актьор и личност Апостол Карамитев, чиято 100-годишнина отбелязваме през цялата 2023 г.
В епизод 501, озаглавен "Щастията на Чочо" ви представихме радиопортрет на легендата, съставен от малко познати случки от професионалния и личния му живот.
Този път във фокус застава синът му Момчил Карамитев. За да разберем Чочо, трябва да опознаем фамилията му.
Фактите от справката са следните: Момчил Апостолов Карамитев е български и американски актьор и режисьор. Завършва кино и телевизионна режисура в Рим при проф. Анджело Д'Алесандро, Масимо Мида, Алберто Марама и Пиеро Спила. Преди това се е дипломирал с актьорско майсторство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" в класа на проф. Надежда Сейкова и доц. Елена Баева през 1986 г.
По-късно участва в практическия курс на Сюзан Страсберг в Рим и в Academia D'Arte Dramatica Silvio D'Amico. През 90-те години специализира кинорежисура и кинодраматургия в Ню Йорк Юниверсити в Ню Йорк.
Започва да работи като професионалист в театри, кино и телевизионни продукции от 1984. После се премества в Лос Анджелис, където работи по ниско- и високобюджетни международни и американски филми. Момчил режисира документалния филм "Апостол Карамитев" – носител на наградата на Българската филмова академия през 2011 за най-добър телевизионен филм и на множество международни награди. След това той поставя "По пътя на предците ни в Окситания", за който получава награда за режисура и множество международни отличия, включително в Лос Анджелис, Азия и Ванкувър, Канада. Понастоящем живее в България.
Коя е точката на запалване на този творчески и приключенски двигател, защо на Запад Момчил е известен като Макс Фрийман и защо свободата предопределя всичко в неговия живот, ще разберете от епизод 510 на "Трамвай по желание".
Снимка – личен архив
В събота (22 ноември 2025 г.) в Художествената галерия "Васил Захариев" в Самоков беше връчена Националната награда за фотография "Анастас Карастоянов" . Тя отиде при Светлин Йосифов . Ден преди връчването в студиото на "Артефир" гостува доц. Александър Нишков, председател на журито. Повече от 100 фотографи от цялата страна изпратиха над..
В рубриката "Културен код" на Terra Култура гостува поетът Денис Олегов – носител на Националната награда за поезия "Владимир Башев" (2025) . В ефир той сподели както отношението си към отличието, така и вижданията си за литературния път, независимите инициативи и смисъла на писането. За Олегов наградата е повече от признание – тя е..
"Аз съм един щастлив човек" – така започва своята кратка житейска и творческа автобиография художничката Ненка Наумова. От майка си наследила творческото си въображение, а от баща си – борбения дух, тя учи живопис в Художествената академия при професорите Боян Петров, Борис Иванов и Сергей Петров. След това учи в Берлин приложни изкуства и..
Днес галерия-книжарница "София Прес" представя самостоятелната изложба "Кунсткамера" на Георги Пчеларов . Заглавието на настоящата изложба произлиза от немския термин за "кабинет на изкуствата" , използван за частни колекции от ценни предмети, свързани с изкуство, история и природни науки. Тъкмо тези области продължават да вдъхновяват и да..
Децата от благоевградската фолклорна група " Бисери " ще изнесат концерт тази вечер от 18:00 часа в зала "Пейо Яворов" в Благоевград. Очаква се концертът да събере приятели, преподаватели, родители и ценители на българския фолклор , за да отпразнуват заедно две десетилетия труд, талант и вярност към корените. Децата са възпитаници на Центъра за..
Как заради TikTok България се превръща в успешен тестов полигон за нов тип политическо влияние, което не минава през медии, а през алгоритми, според..
В рубриката "Културен код" на Terra Култура гостува поетът Денис Олегов – носител на Националната награда за поезия "Владимир Башев" (2025) . В ефир..
Ако разберете, че ще загубите зрението си, какво ще направите? Ще започнете ли да гледате нещата, които ви заобикалят, по друг начин? Ще провиждате ли..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg