Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оперният интерпретатор Добрин Петков

Снимка: @dobrin.petkov

Съботната оперна вечер (23 септември, от 20 часа) е посветена на 100-годишнината от рождението на диригента Добрин Петков. Споменът за негово интерпретационно майсторство възкресяваме чрез запазените във фонда на Националното радио записи на оперна и кантатно-ораториална музика.

През сезон 1962-63 година, в който Добрин Петков е главен диригент на Софийската опера, е осъществена постановката на Моцартовата опера "Дон Жуан". Тя се превръща в огромно събитие в музикалния живот на столицата, събитие за което дълго се говори. Начинът му на работа преобръща из основи представите на музикантите и певците в Софийската опера. 

Действащи лица и изпълнители в операта "Дон Жуан":
• Дон Жуан (баритон) – Павел Герджиков
• Командорът (бас) – Никола Гюзелев
• Дона Анна, негова дъщеря (сопран) – Ана Алексиева
• Дон Отавио, годеник на Дона Анна (тенорю) – Светослав Рамаданов
• Дона Елвира, изоставена любима на Дон Жуан (сопран) – Лиляна Барева
• Лепорело, слуга на Дон Жуан (бас) – Георги Божиков
• Мазето, селски момък (баритон) – Георги Генов
• Церлина, годеница на Мазето (сопран) – Юлия Кираджиева
Селяни, селянки, слуги, гости, танцьори, танцьорки, музиканти.

Диригенти на хора – Любен Кондов и Любомир Каролеев.
Режисьор – Николай Николов
Художник – Мариана Попова
Хор и оркестър на Софийската народна опера
Диригент – Добрин Петков
Документален запис от 1963 г.

По-малко известен е записът на ораторията "Годишните времена" от Йозеф Хайдн, изпълнена през 1969 г. Допълваме своеобразния музикален портрет на Добрин Петков със спомените на колеги диригенти, инструменталисти и певци, имали шанса да общуват и да работят под негово ръководство.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Чарли в открито море" и реалността в абсурда

"Чарли в открито море" ще постави началото на сезона, с който Младежкият театър ще отбележи своите 80 години. Спектакълът на полския писател и драматург Славомир Мрожек е една от трите премиери в афиша на театъра и ще се играе на 18 септември от 19 часа. Той обединява две от най-успешни и поставяни по света пиеси на Мрожек – "Чарли" и "В открито..

публикувано на 16.09.24 в 15:10
Антон Митов и Михаела Колева

Антон Митов представя: Мана-мана или дисонансен консонанс

Размисли на глас (пред музикалния редактор Михаела Колева) за летни пътешествия и къде, с колко и защо се чака на българските гранични пунктове? Неволи между Гърция и Унгария през Стрезимировци. От къде минават белгийските турци и как се запълва сръбския бюджет? За братовчедите, които не са такива. И още бивали летни небивалици – в..

публикувано на 16.09.24 в 13:45

Спонтанност и талант: Историята зад създаването на "Тайният оркестър"

На 28 септември, в Античния театър на Пловдив, публиката ще има възможността да се потопи в едно уникално музикално преживяване, водено от виртуозния пианист Георги Черкин и младите таланти от "Тайният оркестър". Проектът, наречен "Галактическа фантазия", обещава да предложи едно истинско галактическо пътешествие чрез музиката. "Тайният оркестър"..

публикувано на 16.09.24 в 12:27

Устойчивите реалности на художника Деян Янев

Остават два дни до закриването на изложбата "Устойчиви реалности – автохтонни архетипи" на художника Деян Янев в галерия "Аросита".  За пътя от Вярата, Надеждата и Любовта до образите на Кокаина, Алкохола и Балона, за актуалния, леко ироничен поглед на художника – разговор в "Terra Култура" с Деян Янев и изкуствоведката Диана Щир . В..

публикувано на 16.09.24 в 11:54
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата: Японските азбуки са три и се учат от детската градина

Малцина са българските автори, постигнали такъв зашеметяващ тираж като Юлияна Антонова-Мурата с четирилогията си за Страната на изгряващото слънце. Защо четирилогия, ще се запитат почитателите ѝ, прочели  "Моши моши, Япония", Уки уки, Япония", "Сан сан, Япония"? Ами понеже неотдавна излезе "Хай хай, Япония", четвъртата част от поредицата с изящни фрази,..

публикувано на 16.09.24 в 09:05