Живеещата в Швейцария художничка Красимира Дренска-Вирц представя най-новите си произведения на родна земя, в софийската галерия "Контраст". Изложбата се нарича "Моменти" и включва прецизна селекция от големи серии цветни композиции и черно бели рисунки – близо 40 на брой, които продължават присъщите ѝ търсения на една интелектуална игра с пластичното пространство и неговите елементи.
Красимира Дренска-Вирц е завършила Националната художествена академия, специалност Графика и изкуство на книгата", през 77-78 година получава френска стипендия, и от 1980 година живее и работи в Швейцария, 2002 година основава Форум "Авторска книга" в Базел, който ръководи и досега. През 2016 година показва в НХГ изложбата си "Пленени моменти" и това е тратата ѝ самостоятелна изложба у нас.
Тъй като започва кариерата си в България сред най-именитите наши художници като Кирил Гогов, Богомил Николов, ще прибавим и нейни почитатели като Елена Панайотова, се изразиха на откриване, че нейните творби са висока топка, на едно високо европейско ниво. Самата тя казва: "Когато художникът сполучи да предаде тази динамика на живите същества и природата, светлината започва да струи от картината".
Как още представя Красимира Дренска-Вирц своите творби в изложбата "Моменти", можете да разберете от нейното интервю за "Артефир". Чуйте и думи на изкуствоведката Анелия Николаева, която откри изложбата.
Снимка – галерия "Контраст"
Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..
"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..
Днес (9 април) от 18 ч. в Новата конферентна зала на Софийския университет ще бъде представена книгата на Франческа Земярска "Маска и глас в творчеството на Маргьорит Юрсенар". В "Нашият ден" литературоведът Камелия Спасова разказва повече за този своеобразен разговор между Земярска и първата жена, станала член на Френската академия през 1980..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..
Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg