Има хора светове. От тях се учиш на живот, на достойнство, ценности и смисъл, от тях разбираш защо ни има въобще и колко голяма и важна вселена е изкуството. Такъв човек е Меглена Караламбова – грандама в българския театър, голямо име в родното ни кино, боен кон в живота.
Нейното лице всъщност е визията на 41-вата "Златна роза". Фестивалът на българския игрален филм е вдъхновен от 80-годишния юбилей на актрисата. Талантът и чарът ѝ красят плаката на фестивала, дело на Николай Тонков. За специалната визия той използва снимка, предоставена от партньора на фестивала – Българската национална филмотека, която представлява кадър от филма "Татул". В него Меглена Караламбова играе първата си главна роля. Филмът на Атанас Трайков от 1972 година беше и част от програмата "Открити хоризонти".
Публиката на "Златна роза" имаше възможност да види на откриването и откъси от филми с нейно участие, като "Осмият", "Бяла магия", "На границата", "Сбогом, мамо", "Църква за вълци", "Чичо Коледа", както и от сериала "Порталът". С тази филмова ретроспекция фестивалът отдаде почит към актрисата.
Меглена Караламбова гостува в "Какво се случва", за да разкаже как вижда киното днес, особено това, което се представи в програмата на 41-вата "Златна роза". Тя говори за:
• удоволствието от работата с младите, в които открива именно бъдещето, за което всички говорим;
• начина, по който разчупва ледовете с тях, и за любовните писма, които те ѝ пишат;
• въпросите, които филмите задават, като даде пример с "Уроците на Блага" и безкомпромисната роля на Ели Скорчева;
• следата, която Методи Андонов е оставил във всички негови студенти - методианците, от които е част и самата тя;
• спомена от кандидатстването във ВИТИЗ и съветите на баща ѝ;
• природата на актьора и характера на боеца.
В разговора се присъедини и младият режисьор Венцислав Сариев, който кани Меглена Караламбова да участва с малка, но много значима за сюжета роля във филма му "13 август", който е част от късометражния конкурс на "Златна роза" 2023. Той от своя страна говори за таланта и характера на актрисата, които будят възхита и респект.
На 4 октомври в Театър 199 Меглена Караламбова ще играе в "Заешка дупка" от Дейвид Линдзи-Абер, а на 10 октомври - в представлението "4000 мили" по текстове на Ейми Херцог, което се играе за последно.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..
"Син, но го няма на небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling. В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с..
Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от 600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..
В Драматичния театър "Рачо Стоянов" - Габрово тази вечер ще бъде излъчен документалният филм на Владислав Андонов, посветен на 95-ата годишнина от създаването на Габровския театър. Прожекцията е благотворителна и събраните средства ще бъдат дарени на Националната гимназия по приложни изкуства "Тревненска школа" в град Трявна. Сградата на гимназията..
Френският институт в България отдава заслужена почит на трима изключителни братя, родени в началото на XX век в крайдунавския град Русе. Събитията, организирани на 12 и 13 май в София и продължаващи на 14 май в Русе – родното място на семейство Канети – са своеобразно културно пътешествие, съчетаващо литературни четения, срещи, прожекции, изложба и..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg