Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойка Боянова: Спада възрастта на употребяващите психоактивни вещества

Снимка: Pixabay

На днешния 29 септември 2023 г. се провежда  конференция със заглавие "Увеличаването на психичните разстройства при младите хора - мода или реалност",  която се фокусира върху нарастването на психичните разстройства сред младите хора и техните въздействия. Събитието събра специалисти и заинтересовани лица, а също така представи и Младежка къща "Скрити лайкове", което предоставя ценна подкрепа на младежите, насочена към тяхното психично здраве.

В последното десетилетие статистиката отразява нарастване на случаите на психични разстройства сред младите хора. Ужасната цифра, че всеки седми 10-19-годишен по света страда от някакъв вид психичен проблем, което представлява 13% от глобалното бреме на болестите в тази възрастова група. Това включва депресия, тревожност и поведенчески разстройства, които са основният фактор за заболявания и увреждания сред подрастващите.

Освен това самоубийството заема четвъртата позиция в списъка с причините за смърт сред 15-19-годишните. Последиците от липсата на адекватна грижа и справяне с проблемите на психичното здраве при младите хора продължават да се усещат през целия техен живот, влошавайки както физическото, така и психичното здраве и ограничавайки техните възможности за пълноценен живот.

Бойка Боянова, консултант по когнитивно-поведенческа психотерапия и социолог по професия, сподели своя опит и наблюдения във връзка с този проблем. Тя разказа за това как от 2008 година работи в терапевтична общност "Феникс",  където се занимава с хора, зависими от психоактивни вещества. Тя отбеляза, че в последните години забелязват рязък спад във възрастта на употребата на такива вещества. Вместо това се появяват често случаи на психични разстройства сред младежите, най-често в групата 15-19 години.

"Разстройствата, с които се сблъскваме, са халюционации и чести разстройства на настроението - импулсивно и агресивно поведение, както и необосновани агресивни действия, за което сигнализират и семействата. Причините са многоаспектни. Новите психоактивни вещества стават все по-лесно достъпни. Всичко е лесно достъпно и липсва контрол от страна на училищата. Хората не са запознати и сякаш си казват – "това на мен няма да ми се случи". Желанието на децата да изпитат удоволствие по един неадекватен начин остава", посочва в интервюто тя. 

По отношение на разновидността на разстройствата, Бойка Боянова сподели, че се сблъскват с халюцинации, различни нарушения на настроението, както и импулсивно и агресивно поведение, което често включва необоснована агресия, отразена и от семействата. Причините за този ужасяващ растеж са многостранни. С по-лесния достъп до нови психоактивни вещества и липсата на контрол в училищата, хората се поддават на експериментиране, изправяйки се пред сериозни рискове.

За да се противодейства на този тревожен тренд, Бойка Боянова предлага усилена превенция и образование, както и обучение на родителите. Тя съветва родителите да обърнат внимание на промените в поведението на децата си, като следят за чести смени на настроението, отсъствие от училище и връзката с учителите в случай на неадекватно поведение. Тези мерки за наблюдение и реакция могат да спомогнат за ранното откриване и справяне с психични разстройства сред младежите.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30