На 29 и 30 септември в Дома на културата "Средец" ще се състои премиерата на художествено танцовото произведение – "Благодаря, България", което пресъздава, красотата и духа на Майката Земя – "България". Представлението комбинира елементи от съвременен танц, 3D Projection mapping, фолклорни мотиви и огнено шоу. В основата на действието са красивата жена България - Майката Земя и приятелката ѝ – младо момиче, което търси себе си. Един ден девойката решава да си тръгне внезапно, без дори да се сбогува. Потънала в тъга от загубата, България почернява. Така тя, Майката Земя – ''България'' превръща в мрак всичко около себе си, разказват режисьорката и хореограф Грета Пенчева и участничката Мария Стоянова.
"Историята на кратко е свързана с моето емигриране от България, когато бях много малка. Когато се върнах обратно, осъзнах, че България е не просто моя страна, а моя приятелка. И това беше моето "извинявай" към родината. Професионализъм е искрата в очите на хората." – споделя Грета Пенчева. "Понеже самата аз съм се занимавала с различни жанрове танци, при мен натурално се комбинираха народни танци и съвременния танц и открих, че тялото е едно, стъпките са едни, стилът е друг. И това исках да представя и да покажа на всички танцьори."
"Изключително полезно е за един танцьор да усвои работа с толкова различни елементи – като огън, с който аз за пръв път танцувам, най-различни реквизити. Освен от хореографска гледна точка, което е голямо предизвикателство – да сменим толкова бързо от съвременен танц към народен – чувството, техниките са различни. Прегръдката на болката и на всичко, което искаме да изкореним от себе си е един от мотивите. Искаме всеки човек, гледайки и чувствайки, да съпреживее своите вътрешни терзания, да се извини на себе си за нещата, за които самите ние се упрекваме, да си простим и да продължим." – разказа Мария.
Представлението говори и за преходността на времето и непреходните нишки, които свързват всичко в света ни – понякога с любов, друг път със страх, често чрез болка и тъга, затаени дълбоко в нас. Сюжетът насочва към прегръщането на болката. Спектакълът ''Благодаря, България'' е игран за пръв път през 2019-та година на фестивала Беглика и то в композиция от само от три танца. Грета разгръща представлението с всяко ново участие.
В екипа на "Благодаря, България" участват – Виктория Желева, Мария Стоянова, Симона Иванова, Антония Ночева, Едуард Балтов, Сениха Хазим, Ян Василев, Крис Атанасов, Антон Кирков и Грета Пенчева.
Повече чуйте в разговора с Мария Стоянова и Грета Пенчева.
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg