Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концерти на тъмно: "Unseen scene"

Снимка: личен архив

Unseen Scene е проект, който представя музиката на тъмно, за да ангажираме други свои сетива. Проектът не е предназначен специално за незрящи. Идеята е да преобръща представите за социално ангажирани изкуства. Платформата преплита различни форми на изразяване и тяхното взаимодействие на една невидима сцена. Оставяме предразсъдъците си на прага и се гмуркаме в сенките, за да променим гледната и осезаемата си точка, разказват певицата Деси Андонова и организаторката Калина Павлова.

"Този албум има много стойност и е като един терапевтичен процес. Калина много ми помогна. Това преживяване, нямам търпение да го усетя аз самата, и да разбера как хората ще го приемат. Това е една много чиста и съкровена връзка с музиката." – споделя Деси Андонова.

Публиката влиза в залата, а преходът е плавен и се случва с помощта на екип от водачи от Съюза на слепите в България, които се грижат да се настроят сетивата и хората да се потопят в уюта на залата. Нужно е да оставим всички мобилни и светещи устройства, преди да влезем, за да се откъснем напълно от външния свят и да се оставим единствено на въздействието на мелодията.

Калина Павлова и Деси Андонова
"Целта е музиката да ни води и артиста да има свободата да бъде музиката си. Публиката е седяща. Препоръчваме да се отпусне всеки и да се остави музиката да го води навътре към самия себе си." – споделя Калина Павлова.

Концертите на тъмно ще бъдат проведени на 1 и 2 октомври, като ще представят нежните вокали на YAИA (Яна Янчева), която ни омагьосва с песните от последния си албум Under My Skin, както и с някои от по-старите си парчета. Следващата вечер принадлежи на Деси Андонова и нейното алтер его Sila Sol, която ще изпълни за пръв път на живо новия си албум Rules of Love, вдъхновен от 40 правила на любовта на Шамс Тебрис.

Повече чуйте в разговора с Калина Павлова и Деси Андонова.

Снимки - Ангелина Грозева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23