От кого зависи промяната в образованието, дали от държавата или от обществото? Дали само едната страна носи отговорността, или двете заедно могат да формират заедно процес на промяна. В ефира на "Нашият ден" коментира Борис Илиев, преподавател по български език и литература в Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов".
"Държавата от наше име организира образованието. Следователно трябва да кажем, че държавата прави нещо в образованието, би трябвало по дефиниция да е равнозначно на това, че и ние по този начин се намесваме в държавата", казва той.
Според Борис Илиев държавата носи цялата отговорност какво се случва в образованието, но това не изключва личната отговорност на всеки учител.
Ролята на държавата е да създаде условия на свобода, така че всеки преподавател да поема отговорност, че в тези условия ще протече някакъв качествен образователен процес. Нужна е свобода за всички участници в образователния процес.
"Образователната система има много проблеми. Тя не може да бъде идеална, няма как. И твоята работа като учител е да работиш в една неидеална система", посочва преподавателят.
Личността на учителя е онзи елемент, който поставен в една несъвършена система в класната стая абсолютно реални условия, трябва да я накара да заработи за учениците, казва още Борис Илиев.
Той коментира, че младите учители трябва да бъдат допускани до реалната трудна среда, в която те ще преподават всеки ден. Трябва да има различни стандарти, които да бъдат гъвкави и да отразяват индивидуалните, регионалните и социални различия в образователните нужди.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Днес – на 9 май, се навършват 9 години от началото на излъчванията на Радио Кърджали "Гласът на Родопите" – деветата поред регионална станция в структурата на Българското национално радио. Станцията покрива област Кърджали и голяма част от съседните области Смолян и Хасково, както и части от Родопите на територията на Република Гърция и Одрин в..
Музеят на родопския карст в Чепеларе, в сътрудничество с пещерния клуб "Под ръбъ" от село Церово, представя новия проект "Тайните на подземния свят". Изложбата включва впечатляващи фотографии и видеа от различни пещери в България и по света, които разкриват красотата и мистиката на подземния свят . Посетителите ще имат възможност не само да..
Светът се събуди с новина, която ще остане в историята на Католическата църква – избран е нов папа и за първи път той е американец. Това е Робърт Франсис Превост, почетен архиепископ на Чиклайо, който прие папското име Лъв XIV . Специалният пратеник на Българското национално радио в Рим, Надежда Московска, предаде директно от Ватикана подробности..
След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области. Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..
8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
"Там, под стария храм" е най-новият роман на Слава Славчева, издаден като електронна книга. В него отново пътуваме назад във времето между действителни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg