Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Владислав Миланов: Задълбочава се употребата на клишета в политическата реч

Снимка: Pixabay

Срещата с доц. Владислав Миланов в ефира на предаването "Нашият ден" по програма Христо Ботев представлява възможност за разбиране на състоянието на политическата реч в България, както и нейните динамични тенденции. Самият събеседник открива своето наблюдение за липсата на съществени промени в реториката на българските политици в продължение на последните две десетилетия. Той казва, че е наблюдавал тази политическа реч в продължение на 20 години в своята роля на преподавател и научен работник.

Според доц. Миланов, макар и да се наблюдават някои тенденции в политическата реч, те не представляват положителни промени или развитие към по-конструктивна и информативна комуникация. Той подчертава, че още не е дошло времето, в което можем да очакваме от политическата реч да бъде ясна и точна в изразяването на посланията си. Тази липса на яснота и точност прави речта на политиците по-трудна за разбиране и оценка.

Доц. Миланов също така разглежда употребата на клишета и тяхното задълбочаване в политическата реч. Той споменава, че студентите и младите хора също се научават да говорят с клишета, тъй като те се явяват удобен начин за комуникация. Въпреки това, доц. Миланов подчертава, че клишетата често не могат да предадат образната и богата мисъл, която се очаква в политическата реч.

"Задълбочава се употребите на клишетата. Само за последните години, повече от 5-6 дипломанти направиха дипломни работи върху семантиката и структурата на политическото клише“, казва той.

Относно най-често употребяваните думи, доц. Миланов набелязва проблемите, свързани с речевата агресия и неуместния хумор, които се използват с цел принизяване и обида на личности. Той изразява загриженост за липсата на уважение и за омразата, която може да се насади чрез такава реч.

Също така доц. Миланов подчертава разрива между думите и делата в политическата реч и споменава, че процесите, които наблюдава, продължават и се развиват. Той споменава и историята на политическата реч и подчертава, че има няколко фигури на реториката, които се използват от политиците, представлявайки по-образна реч. Това разкрива важността на комуникацията в политическия контекст и нейното влияние върху обществото.

"В историята останаха няколко хубави фигури на реториката, които политиците, особено в ранните години на прехода, много често използваха. Имаше по-образна реч", казва той.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С любов към животните: Нидерландка с призвание в България

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме ветеринарния лекар д-р Мелинда де Мул – нидерландка, която от 16 години живее и работи в България. Д-р де Мул е родена и израснала в Нидерландия. Още от малка мечтаела да работи с животни и, вдъхновена от Джейн Гудол, започва да учи биология в Утрехт (Нидерландия) през 2000 г. Две години по-късно се..

обновено на 09.05.25 в 11:06

"Гласът на Родопите" на 9 години – Радио Кърджали празнува своя юбилей

Днес – на 9 май, се навършват 9 години от началото на излъчванията на Радио Кърджали "Гласът на Родопите" – деветата поред регионална станция в структурата на Българското национално радио. Станцията покрива област Кърджали и голяма част от съседните области Смолян и Хасково, както и части от Родопите на територията на Република Гърция и Одрин в..

обновено на 09.05.25 в 10:04

Фотографии и видеа от пещери – нова изложба в Чепеларе

Музеят на родопския карст в Чепеларе, в сътрудничество с пещерния клуб "Под ръбъ" от село Церово, представя новия проект "Тайните на подземния свят". Изложбата включва впечатляващи фотографии и видеа от различни пещери в България и по света, които разкриват красотата и мистиката на подземния свят . Посетителите ще имат възможност не само да..

обновено на 09.05.25 в 09:48
Папа Лъв Четиринадесети

Светът се събуди с нов папа

Светът се събуди с новина, която ще остане в историята на Католическата църква – избран е нов папа и за първи път той е американец. Това е Робърт Франсис Превост, почетен архиепископ на Чиклайо, който прие папското име Лъв XIV . Специалният пратеник на Българското национално радио в Рим, Надежда Московска, предаде директно от Ватикана подробности..

обновено на 09.05.25 в 09:29

"Лабораторията за слава FameLab" – най-големият конкурс по комуникация на науката в света

След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области.  Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..

публикувано на 08.05.25 в 11:45