Председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков е новият президент на Световната дентална организация (FDI). Той е спечелил с 66% подкрепа или 97 гласа в надпревара с Ник Армстронг, президент на Британската дентална асоциация.
През 2003 г. в Сидни, Австралия, д-р Николай Шарков започва своята работа в Световната дентална федерация. Стъпка по стъпка, той преминава през различни позиции, като през 2021 г. става ковчежник, а преди броени дни с доста сериозно мнозинство е избран за президент. Тази организация формира политиката в световен мащаб, свързана с денталното здраве.
"Двадесет години безрезервен доброволен труд в името на благото на професията и оралното здраве и то на световно ниво", казва в ефира на "Нашия ден" зъболекарят.
Той споделя, че през миналата година СЗО излезе с доклад с глобален поглед върху оралното здраве след 20-годишно мълчание. България фигурира, но данните са малко изкривени. Тази година излезе Планът за действие на СЗО. Тук има едно съвпадение, защото и Световната дентална асоциация изработи Визия – 2030 и тя се оказва в синхрон с документа на СЗО. Тези два основополагащи документа, както и Планът за действие определят пътя, по който трябва да върви едно държава, за да постигне универсално орално здравно покритие на населението.
"Българските лекари по дентална медицина са се доказали и неслучайно много от гражданите на ЕС се лекуват в България. Да не говорим за българите, които напуснаха пределите на родината, но всяка година се връщат носталгично в България, както и да проверят оралното си здраве", посочва д-р Шарков.
В България липсва обществен сектор в денталната медицина. И тази конкуренция е благоприятна, защото всеки трябва да се доказва и изпъкват най-добрите.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg