Председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков е новият президент на Световната дентална организация (FDI). Той е спечелил с 66% подкрепа или 97 гласа в надпревара с Ник Армстронг, президент на Британската дентална асоциация.
През 2003 г. в Сидни, Австралия, д-р Николай Шарков започва своята работа в Световната дентална федерация. Стъпка по стъпка, той преминава през различни позиции, като през 2021 г. става ковчежник, а преди броени дни с доста сериозно мнозинство е избран за президент. Тази организация формира политиката в световен мащаб, свързана с денталното здраве.
"Двадесет години безрезервен доброволен труд в името на благото на професията и оралното здраве и то на световно ниво", казва в ефира на "Нашия ден" зъболекарят.
Той споделя, че през миналата година СЗО излезе с доклад с глобален поглед върху оралното здраве след 20-годишно мълчание. България фигурира, но данните са малко изкривени. Тази година излезе Планът за действие на СЗО. Тук има едно съвпадение, защото и Световната дентална асоциация изработи Визия – 2030 и тя се оказва в синхрон с документа на СЗО. Тези два основополагащи документа, както и Планът за действие определят пътя, по който трябва да върви едно държава, за да постигне универсално орално здравно покритие на населението.
"Българските лекари по дентална медицина са се доказали и неслучайно много от гражданите на ЕС се лекуват в България. Да не говорим за българите, които напуснаха пределите на родината, но всяка година се връщат носталгично в България, както и да проверят оралното си здраве", посочва д-р Шарков.
В България липсва обществен сектор в денталната медицина. И тази конкуренция е благоприятна, защото всеки трябва да се доказва и изпъкват най-добрите.
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на едно от най-старите и уважавани училища в София – 129 ОУ "Антим I". Поводът е изключително тържествен – 130 години от създаването на училището. Гости бяха директорът Ангел Милков, учителите Павлина..
В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков , разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност. Силна и сплотена българска общност..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg