Голямата българска балерина Калина Богоева е разпознаваема със своята осанка, магична енергия и отдаденост към изкуството. Акад. Калина Богоева е признат авторитет у нас и в чужбина в областта на методиката на класическия танц по системата Ваганова, както и в анализа и изучаването на балетния класически репертоар и балетна режисура.
Творческа вечер на акад. Калина Богоева има от 16 ч. днес в столичната галерия "Етюд". Честването на примабалерината и балетен педагог е с документален филм - творчески портрет за нея от режисьора Йордан Джумалиев, авторска фотографска изложба и поезия.
Филмът е на режисьора Йордан Джумалиев. Събитието ще бъде съпътствано и от авторска фотографска изложба на Калина Богоева, ще бъдат прочетени и стихове, създадени от примабалерината.
Калина Богоева сподели своите творчески трепети в областта на балета, поезията и фотографията в "Артефир":
"Балетът е велико изкуство – това е изкуството, в което трябва на всяка цена да бъдеш почти безплътен. Това е пълно откъсване от земното притегляне. Защото по друг начин ти не можеш да танцуваш, така че да внушиш на хората лекота, светлина, красота.
Обичам облаците... аз ги усещам като живи – за мен това са души, които летят и тази красота не ме оставя спокойна. Така започнах да снимам. Облаците са главните герои на тази изложба. Най-интересните облаци са през есента – в есента има лека тъга, отива си нещо. Но точно тогава цветовете в облаците са... не мога да ги опиша – затова ги снимах. Това е моят свят – в облаците намирам себе си.
Нямала съм нито мисъл, нито цел да пиша стихове, нито да бъда фотограф. Това е нещо, което го чувствам като необходимост, за изпитвам вътрешен покой. Защото красотата около мен влиза в мен, а аз я давам на хората. Това е."
Чуйте разговора от звуковия файл.
Калина Богоева е прима на Софийската опера и балет в периода 1958-1988 г. Цели 30 години тя работи на сцената и радва с изкуството си публиката. Сред коронните й роли са Одета-Одилия, Мирта, Китри, Зарема, Раймонда, Медея и др.
Признат авторитет у нас и в чужбина в областта на методиката на класическия танц (руска школа), както и в изследването и изучаването на класическия балетен репертоар. Създател и ръководител на специалността Балетна педагогика в Държавната музикална академия, гр. София и на филиал на академията в гр. Атина, Гърция. Преподавател по методология на класическия танц, класически репертоар, композиция на танца и балетна педагогика. Президент на Международна лятна академия по танц, гр. Варна. В периода 1994 – 1998 е директор на балет "Арабеск". През 1995 г. създава конкурса за хореография върху българска музика и учредява награда на името на голямата българска хореографка и директор на балет "Арабеск" в продължение на 20 години Маргарита Арнаудова.
Снимки – галерия "Етюд"
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак. За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...
"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..
Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg