Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необикновеният живот на Пол Нюман

Холивудският актьор Пол Нюман приема мемоарите си като жест към потомството. Книгата, наречена "Необикновеният живот на един обикновен човек", е подготвяна дълго от неговия близък семеен приятел Стюарт Стърн, но след поредица от събития в крайна сметка излиза доста години след смъртта на Нюман. Актьор, режисьор, автомобилен състезател, 10 пъти номиниран за "Оскар", веднъж го печели, има всички други кинонагради, автомобилен състезател и човек с успешен брак – Пол Нюман и неговият богат живот впечатляват, но собственият му глас в книгата звучи неуверено.

"Тази искреност, самокритичност и колебание на Пол Нюман много ми харесаха в книгата – казва кинокритикът Деян Статулов – в момента живеем във време, в което всички, които говорят по-високо и по-кряскащо създават усещане за голямо самочувствие и голям авторитет. Като всяка голяма филмова звезда Пол Нюман е сложна и противоречива личност, колебаещ се, минал през алкохол, жени, адреналин, кино, театър, автомобилни състезания. Животът му е доста богат и читателите могат да намерят за себе си обяснение какъв характер е. Той има и много стабилен брак, които продължава 50 години. Даже и когато остарява получава добри роли. Неговата кариера завършва много стабилно. Възрастта невинаги пречи на големия талант да прави кино."

Пол Нюман е част от следвоенното поколение на Холивуд. "Марлон Брандо е част от тази група също, в книгата става дума за тяхното съревнование. Красиви, мъжествени, силни, мачовски модел, но в същото време изнасят някои свои роли с непозната до този момент чувствителност".

Чуйте разговора с Деян Статулов в "Артефир".


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лятна филмомания" в Банско

Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..

публикувано на 22.07.25 в 16:39

Троян и Габрово в творчески диалог чрез художничката Пепа Църова

Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни".   Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..

обновено на 22.07.25 в 12:01

Фестивалът "Дунавски вълни" стартира с богата програма във Видин

Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..

обновено на 22.07.25 в 11:15
Капка Касабова

Капка Касабова за новата си книга "Анима"

Капка Касабова израства в София. На 18-годишна възраст емигрира със семейството си в Нова Зеландия, където следва френска литература и започва да пише на английски език поезия, художествена проза и пътеписи. Името на Капка Касабова се свързва най-вече с балканската ѝ поредица с художествена документалистика, започваща с " Граница"  (2017). С тези си..

публикувано на 22.07.25 в 10:05

Изкуство и култура край морето: какво да видите днес в Балчик

Нашата колежка Димитрина Кюркчиева, която в момента се намира в Балчик, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" какви културни събития очакват жителите и гостите на морския град днес. По думите ѝ в момента в Балчик се провежда Седмицата на италианската култура, която бе тържествено открита в Двореца и ще продължи до 30 юли. В рамките на..

обновено на 22.07.25 в 09:18