Пред 27 години Съветът на Европа постави началото на традицията за отбелязване на Европейски ден на донорството и трансплантацията, който тази година ще се проведе на 7 октомври. Този ден служи за напомняне на важността на даряването на органи, тъкани и клетки, и разкрива предизвикателствата, пред които се изправят пациенти и медицински специалисти.
Трансплантацията на органи, тъкани и клетки представлява един от големите успехи в историята на медицината. Това медицинско постижение създава възможности за спасяване на животи и подобряване на качеството на живот на много хора. Но зад всяка успешна трансплантация стои тежка лична история и огромно предизвикателство.
В материал на журналиста Полина Тодорова, майка на 23-годишен младеж, загубил битката си със сърдечна недостатъчност, споделя своята история. Тя се казва София Пенчева и разказва за борбата си в търсене на сърце за нейния син и за несправедливостта, че като майка трябва да се изправи сама пред системата, за да спаси живота на детето си.
"Аз не търсех резервна част за колата си, а сърце за сина си. Не може аз да се моля на болницата синът ми да бъде включен в спешна листа на чакащите, не може аз да посещавам всяка сутрин Изпълнителната агенция “Медицински надзор“ и да настоявам всекидневно да подават искане към всички болници и големи координационни центрове, за да се търси сърце. Това не е моя работа!“, споделя тя в материала.
Наталия Маева, председател на Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония и журналист от Националното радио, коментира случая и подчертава, че проблемът с недостига на органи не е ограничен само до България, а е актуален в цяла Европа. Тя подчертава, че Европейският ден на донорството има за цел да обясни на обществото важността на даряването на органи и тъкани.
Маева споделя и свой личен опит като пациент, който е чакал в списък за трансплантация. Тя разкрива дългото и изпълнено с тревожни моменти чакане на подходящ орган. По нейните думи този период е изпитание за психиката на човека, който трябва да се поддържа в добра физическа и психологическа кондиция.
"Аз чаках 11 месеца за орган. Като чаках в листа на чужда държава и като чужд гражданин не ползвах никакви предимства. Когато настъпи "денят трансплантация", както аз го наричам, преди мен е имало двама австрийски граждани, които по някакви причини не са били подходящи. Аз бях третата, на която се обадиха координаторите по донорство и така чудото се случи“, разказва Маева.
Като човек, имащ поглед върху системите и структурите, които управляват трансплантациите, Наталия Маева подчертава необходимостта от политическа воля и финансиране, без които няма как да се подкрепи системата. Тя апелира за създаване на изпълнителна агенция по трансплантациите, която да бъде посветена изцяло на този въпрос.
България се изправя пред сериозни предизвикателства в областта на трансплантациите и се намира на едно от последните места по брой извършвани трансплантации в ЕС. Сибила Маринова, координатор по донорства в областната болница във Велико Търново "Д-р Стефан Черкезов", споделя, че проблемът в България е предимно организационен. “Липсата на донорска идентификация в болничните донорски бази е основният проблем“, посочва тя. По нейните думи често не се разпознават случаите на тежко мозъчно увреждане и мозъчна смърт, което затруднява процеса на даряване на органи.
В ефира на предаването тя изброява трите важни критерия за това да стане един пациент донор: мозъчна смърт, съгласие от страна на близките и органите да бъдат годни за трансплантация.
Историите на София Пенчева и Наталия Маева ни напомнят, че този процес е не само медицинско предизвикателство, но и емоционално тежко преживяване както за пациентите, така и за техните семейства. Необходимо е да се работи върху подобряването на информацията и подкрепата, предоставяна на тях през целия процес.
Европейският ден на донорството и трансплантацията е повод за обединяване на обществото и системата на здравеопазване с цел подобряване на този критичен аспект на медицината.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg