"Етнографски колекции и материали за българската народна култура в Украйна и Молдова" беше темата на кръгла маса с международно участие, която се проведе неотдавна в София в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН. Беше много вълнуващо не само да се чуят разказите и докладите, но и да се видят с помощта на технологиите някои от колекциите, събирани с много любов, усърдие и грижа за съхраняване на паметта и връзката с българския корен.
Срещите със сънародници от Бесарабия и Таврия неизбежно ни връщат към нашето общо минало с един забравен възрожденски дух, който тук в България отдавна е затворен само в художествените произведения и научните изследвания. Там обаче и днес можем да видим и усетим "на живо" какво означава да се потрудиш сам, доброволно и себеотдайно, за да заявиш и предадеш на децата си своята национална принадлежност и култура.
Съвсем както през Възраждането в основата на такива родолюбиви начинания много често са учителите – в случая учителите по български език и по история, традиции и култура на българския народ – предмети, които се преподават в българските селища в Бесарабия. Нещо повече, в много от училищата се оказва, че има музейни сбирки – какво съдържат те, кой ги попълва и за какво служат разказва д-р Мария Маринова, гл.ас. в Софийския университет, която е посетила няколко училища в Молдова и е разговаряла с учители.
Историко-етнографския музей в с. Кортен, Молдова, е създаден също от един български учител – Димитър Гургуров, автор на книги за българския произход на гагаузите и за словесния фолклор на кортенци. В музея се съхраняват над 4000 предмета, свързани с историята и бита на бесарабските българи още от времето преди преселението, подредени тематично и хронологически. Сред тях са османскиданъчни документи, пръст от родната земя, която носят със себе си, кръщелен купел, стари снимки, тъкани, сечива и предмети от всекидневния живот. Делото на големия родолюбец и общественик Димитър Гургуров е продължено от съпругата му Надежда и дъщеря му Юлия Гургурова, която разказва за музея и огромната любов и всеотдайност към българската памет и дух на своя баща.
Чуйте разговорите в звуковите файлове.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg