От 9 до 15 октомври град Севлиево става домакин на 18-ите "Празници на тиквата", традиционно известни също като "Празник на тиквата". Този цветен и забавен фестивал, организиран от Община Севлиево, ще предостави на посетителите богата програма и интересни събития.
Програмата на фестивала стартира днес със забавното ателие и изложбата "Тиквени цветни фантазии" в Дандолови къщи. Освен това, започва и Националният фестивал "Вълшебникът театър", който ще продължи до 11 октомври и обещава много вълнуващи изпълнения.
Събитието включва и изложбата "20 години Детски арт център Видима", която представя творчеството на децата в града.
Празниците на тиквата в Севлиево събират на едно място земеделски производители и търговци от цялата страна и се превръщат в най-стария есенен панаир в България. Този традиционен ден привлича посетители с вкусни ястия, кулинарни изложби, ателие, тиквени конкурси, демонстрации и забавления.
Ирена Камбурова, началник отдел "Култура, туризъм и международно сътрудничество" към Общината, споделя повече за събитието: "Използвам възможността да поканя всички на 18-ото издание на този цветен и забавен празник, който ще предложи цяла гама от впечатления и изживявания“.
Защо "град на тиквата"?
Ирена Камбурова разяснява, че идеята за "Празника на тиквата" се зародила преди години, когато група ентусиасти в града решили да организират празник, който да отразява историческите корени на региона. Тогава в Севлиево са се отглеждали много тикви, които имат характерни завити палци, подобни на този на ръката на човека. Този специфичен детайл вдъхновил идеята за тиквен празник и дал името му.
Така градът Севлиево остана свързан с традицията на "Празника на тиквата", който сега се превърна в едно от най-очакваните и цветни събития в региона.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg