Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Иван Тагарев

Снимка: личен архив

Тази пролет Иван Тагарев завърши Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски", носител е на множество медали от различни международни състезания и олимпиади по математика и физика. В момента е студент в Сорбоната. Как се стига до там – с този въпрос започва разговорът ни. 

"Трябва много работа, без работа нищо не става – казва той и продължава. – Трябва младият човек да има достъп до състезания по математика и да участва в тези олимпиади и много важно – да има интерес към това, с което се занимава. Със сигурност подкрепата от родителите и учителите е съществена част от мотивировката на едно дете да се занимава с наука. И да участва редовно в състезания. На самите състезания има много напрежение, доста голямо, съответно и конкуренцията е доста голяма. Затова трябва да има психологическа и ментална подкрепа от околните. Има много хора, които са ми помогнали по пътя. На първо място, това са родителите ми, които през целия ми живот са ме подкрепяли. Освен това съм имал възможността да бъда обучаван от едни от най-добрите учители. Най-много благодаря на г-н Илия Костов, той наистина прави математиката много интересна."

В момента Илия Костов вече е старши учител Втора английска езикова гимназия "Томас Джеферсън". Ето как той помни един от най-добрите си ученици. "Той е изключително талантлив и способен млад човек. Той е изключителен талант в областта на математиката, много трудолюбив и всеотдаен към това, което прави. Със сигурност има много силна воля да постигне максималния резултат, амбициозен и съсредоточен в това, което прави. Мисля, че ще се реализира перфектно и има огромен потенциал да направи успешна научна кариера."

А какво още си казахме с Иван Тагарев – чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03