С какво изкуство се представя България? В "Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство" българското жури изложи нашите предложения за колекцията, някои от които могат да бъдат избрани и откупени от специалната художествена комисия на Европейския парламент. Творбите могат да бъдат видени в София до 22 октомври 2023 г.
Художествената колекция на Европейския парламент (ЕП) е създадена през 1980 г. по инициатива на Симон Вейл, първата председателка на ЕП, избрана чрез преки избори. Оттогава ЕП е събрал над 500 представителни произведения от държавите − членки на ЕС, с акцент върху млади и обещаващи художници. През 2011 г. за пръв път парламентът се сдоби с творби от България и Румъния.
Тази година българското бюро на ЕП покани четирима артисти и изкуствоведи да дадат своите предложения. Това са Ния Табакова от Държавния културен институт към Министъра на външните работи, Долорес Дилова от Съюза на българските художници, Мартин Косташки от Националната галерия и преподавателят от Националната художествена академия Венелин Шурелов.
Те номинираха само авторки, според критериите за селекция на произведения за тази конкурсната сесия: да са жени-творци от България, да работят със съвременни артистични похвати и чрез творбите си да разглеждат актуални теми и сюжети, които кореспондират с европейските ценности.
След показването им в София, художествена комисия в Брюксел ще прецени кои от избраните творби да бъдат закупени за колекцията на Европейския парламент и изложени в сградите му в Страсбург, Брюксел и Люксембург.
В "Какво се случва" трима от селекционерите, Ния Табакова, Долорес Дилова и Венелин Шурелов, разказват за произведенията и посланията им.
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg