Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Автопортрет" от Десислав Атанасов – късометражна история за идентичността

Режисьорът представи филма си в рамките на 41-вата "Златна роза" във Варна

Снимка: zlatnaroza.bg

Аз ли съм, или не съм? С този въпрос ни контрира съмнението винаги когато усети, че му даваме почва да се зароди в нас. Защото не се ли питаме това най-често – кои сме ние всъщност?

Как се изграждаме като личности и каква сила даваме на егото да превземе същността ни? Кога настъпва истинското себепознание и не е ли именно опознаването и приемането на собствената ни идентичност пътят към толерантността?

С втория си късометражен филм "Автопортрет" Десислав Атанасов разказва за един млад художник, който – докато рисува свой автопортрет – открива истинската си същност.

Десислав снима любителски филми от 14-годишен. Завършил е инженерна специалност, а след това и кинорежисура и продуцентство в НБУ. Студентският му късометражен филм "Споделено сърце" печели бронзовата награда за 2021 година на Международния фестивал на късометражното кино в Будапеща, а "Автопортрет" се явява дебютният му късометражен филм.

Чрез тази кратка филмова история режисьорът припомня, че всеки човек се намира в капана на собствените си страхове и схващания за добро и лошо, а разстоянието между това, което е всъщност, и това, което си мисли, че е, е мярката за собствената му лудост. Пътуването, ако изберем така да гледаме на живота, се крие в това да скъсим разстоянието.

Става дума за действителността на опитомената същност, която показваме, и дивия звяр, който крием.

Коя от двете същности взема превес накрая? Дали пък не е нито една от двете, защото на финала на пътуването знаем толкова много за себе си, че няма място за противоречия?

Човек е такъв, какъвто е и няма друг избор, освен да се разбере и приеме. "Автопортрет" на Десислав Атанасов е филм, който говори точно за този процес отвътре навън. Процесът, който засяга идентичността, самоличността и начина, по който човек се възприема.

Терзанията, които го завладяват по този път на самопознанието ли обаче са тези, които излизат на преден план във филма му?

Режисьорът отговаря в звуковия файл.

В "Автопортрет" участват актьорите Борис Атанасов, който е съсценарист на филма заедно с Десислав Атанасов, Севар Иванов и Валентин Ганев. Оператор е Младен Минев, а музиката е дело на Иван Манов. Филмът се реализира в копродукция с "Декидис Филмс".

Снимки – zlatnaroza.bg


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Артседмици на "Артистократи": Как се възпитава у децата любов към изкуството?

Как се възпитава у децата любов към литературата и различните форми на изкуство разказват Ренета Иванова – актриса и сугестопед и Николина Харизанова  – актриса, творец и дългогодишен преподавател, по повод откриващата се днес (3 юни) Артседмица на "Артистократи". В артистичното пространство "Арт къща" предстоят четири артседмици за деца от..

публикувано на 03.06.24 в 09:31
 Антон Митов и Елена Веселинова

Антон Митов представя: Елена Веселинова, студентка

Елена Веселинова е втори курс студентка по медицина в СУ "Климент Охридски". Стипендиант е на програма "Готови за успех" и е одобрена за научен обмен в Тунис, където ще прекара един месец в отделение по Имунология. За разликите между поколенията, франкофонията и социалните текстове на френския певец Струмая. Размисли за феминизма и отношението..

публикувано на 03.06.24 в 09:02
Калина Иванова, Габриела Петрова и Виктория Бакърджиева

"Вълшебната градина" и нейната хармонията с архитектурата

Лесно ли е да създадеш усещане за женственост, красота и вълшебство, преплетени с характера на българската природа споделят студентките по стенопис Габриела Петрова , Калина Иванова и Виктория Бакърджиева от Националната художествена академия? Основна задача пред студентите бе разработване и представяне на проекти за стенопис на част от фасадата..

публикувано на 03.06.24 в 08:32
Момчил Карамитев

Вариации за цигулка и човечност

В епизод 546 "Трамвай по желание" поставя във фокус късометражната кинолента "Вариации за цигулка: 100 долара", представена в студиото от своя продуцент и режисьор Момчил Карамитев. 16-минутният филм заслужи световно признание с включването му сред стотици участници в късата листа на една от съпътстващите програми на фестивала в Кан. Как..

публикувано на 02.06.24 в 17:35

Изложба "Избори" в обновената Художествена галерия в Казанлък

Преди 123 години в Казанлък от Петър Топузов и Иван Енчев-Видю е поставено началото на колекцията, която е в основата на първата по рода си институция у нас. До днес във фондовете на галерията се пазят 5000 произведения. "Събирателството и историзирането на творбите са неотменно свързани с жеста на избора. Изборът, който науката описва като..

публикувано на 02.06.24 в 09:05