Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филм за тъкачеството в Родопите взе специалната награда на фестивала "Око"

| обновено на 17.10.23 в 09:03
Снимка: programata.bg

Филмът "Чергодейки" на режисьорката елена Стойчева получи специалната награда във фестивала "Око". Филмът разказва една вдъхновяваща история за възрождение на традиционните тъкачески умения в българското село Дряново, което се намира в Родопите.

Тъкачеството е занаят, застрашен от изчезване в България. "Чергодейки" проследява как създателката на филма Елена Стойчева, заедно с група баби от родопското село Дряново, сглобяват стар стан и изтъкават прототипи на черги. В това забавно мероприятие тя разказва за загубата на традиционното знание, за селските перипетии, за сблъсъка с новите идеи и за сплотеността на жените.

Елена Стойчева събира баби от селото, с нейната подкрепа и насърчение те решават да се включат в проекта за възродение на чергите. За да започнат, обаче, те трябва да намерят и възстановят стар стан, който е ключова част от процеса на изтъкване на килимите.

Тази неочаквана трудност изисква жените да съчетаят усилията си и не само да възстановят стария стан, но и да се върнат към старите тъкачески традиции и знания.

"Участвах в "Резиденция баба" през 2015 г. в първото издание на резиденцията и тогава се запознах с дряновските баби. Ние живеехме в домове на баби. Тогава много се интересувах от тъкачество", казва Стойчева.

"Установих, че никой от селата не тъче, бабите са зарязали тази дейност, даже повечето станове служат като дърва за огрев. Много интересно беше да се види във филма как жените групово си спомниха тъкачеството. Филмът е етнографски, виждаме традиционни практики, виждаме техния живот и всекидневие. Записан е говорът и родопските песни", разказва още тя.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35
Мая Манолова

Художничката Мая Манолова – свободоното дете на две култури

Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.  В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на..

публикувано на 17.05.24 в 11:29