Една вечна тема – кардиологията, е в центъра на вниманието в поредния брой на "За здравето". Гостът Арман Постаджиян – професор, преподавател и един от лидерите на Българското кардиологично дружество, акцентира върху различните фенотипове на артериалната хипертония и проблемите, които високото кръвно налягане създава. Контролът върху стойностите, рационалното хранене и въздържането от употреба на много сол, са част от препоръките, направени от специалиста.
Твърде активна е аудиторията тази събота и сред многобройните въпроси се открояват тези за прилаганата терапия, честотата на пулса, режима на живот, възрастовите промени, свързани с левокамерни хипертрофии и други клапни проблеми. В познатия стил и практика "Не лекуваме от ефира, но помагаме" събеседникът отправя съвети към слушателите и препоръчва на всеки от тях консултация и преглед при специалист.
Опитният лекар, началник на Отделението по кардиология на столичната болница "Света Анна", отделя част от ефирното време на вродените малформации при децата, болестите на средната възраст, стареенето на сърцето и свързаните с това промени.
Обект на внимание и дискусия са влиянието на стреса и сезонните рискове за сърдечно болните, затлъстяването и като цяло метаболитният синдром, хипертонията и съдовите инциденти... Класическите и ендоваскуларните диагностични методи в кардиологията, коментирани от проф. Постаджиян, очертават и напредъка в развитието на кардиологичната наука и практика у нас и по света.
Ако слушате редовно "Покана за пътуване" ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg