Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илия Проданов:

Изпълнява ли правителството обещанията си към земеделските производители?

Безконтролният строеж на ВЕИ ще повлияе на същинската стойност на земята, алармират от НАЗ

| Интервю
Снимка: БНР, архив

Какво е становището на Националната асоциация на зърнопроизводителите за тези разпоредби от Закона за опазване на земеделските земи заради плановете за допълнително изграждане на ВЕИ върху обработваеми земи, които станаха спорни?

Облекчаването на законовите процедури за промяна на предназначението и категорията на обработваемите земи, както и превръщането на конституционната разпоредба в масова практика, ще доведат до все по-интензивно застрояване на земеделски земи с ВЕИ.

"Пета категория земя е една от най-плодородните в България и да бъдат образувани соларни паркове върху тях – и то абсолютно законно – е недопустимо – и то без никаква комуникация с бранша."

Това коментира в ефира на "Нашия ден" Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

От браншовата организация отбелязват, че допускането на безконтролен строеж на ВЕИ ще повлияе на същинската стойност на земята, която е ограничен, невъзобновяем ресурс.

В рамките на деня в Министерството на земеделието и храните ще се проведе второто заседание на Консултативния съвет по поземлени отношения. 

Членовете на Националната асоциация на зърнопроизводителите ще представят своите предложения за промяна в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Тези промени се бавят повече от 10 години.

"Най-належаща е промяна в чл. 37 в, касаещ споразуменията за комасирано ползване, където сега действащият закон позволява на хора с два, три или пет декара земя в едно землище от 100 хил. декара да изнудват всички други собственици и да не разписват споразумение, и се стига до дела", допълва Илия Проданов.

Национална асоциация на зърнопроизводителите се обявява категорично против инсталирането на ВЕИ върху обработваема земеделска земя.

Чуйте подробности в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Пир и пост: Етика на храненето в съвременния свят

Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...

публикувано на 15.04.25 в 11:30

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..

обновено на 15.04.25 в 11:12