Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят се донкихотовци

Спектакълът "Елате ни вижте" от проф. Кирил Топалов на Драматично-куклен театър "Иван Радоев" - Плевен ни среща с герои от "Под игото", "Чичовци" и други произведения на Вазов. Пиесата е написана още през 1989 г., но никой не е искал да я постави тогава. Основната тема, която развива Кирил Топалов, е, че българинът не си вади поуки от нищо, никоя история не може да го стресне, казва режисьорът Владлен Александров. 

"Необходими са донкихотовци, а днес няма такива", твърди авторът на пиесата и някъде в далечината се чува грохотът на ботуши, на който той много държи. Кирил Топалов е един от познавачите на творчеството на Вазов. По време на писането на "Елате ни вижте" той изчита редица публикации, архивни документи, писма от времето на класика на българската литература. Интересна е тезата му затова, завършила ли е революцията, приключило ли е Априлското въстание?  

"Красотата на тази пиеса е в нейното четене на нашето битие", казва режисьорът Владлен Александров. И още много въпроси задава пиесата, като какво се случва с България толкова години след Освобождението? Дали се е променила държавата, дали изобщо сме изградили държава, дали нашите герои са свободни, построили ли сме демокрацията, и какво сме направили със себе си. 

Оптимистични ли са отговорите на тези въпроси, ще разберете от интервюто с режисьора Владлен Александров.

Снимка – Драматично-куклен театър "Иван Радоев" - Плевен

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Гетова и Биляна Тодорова

Поезия за Севера

Две млади момичета решават да създадат фондацията "Литература над нулата". Това са Мария Гетова и Биляна Тодорова. Идеята да пътуват до различни по-малки градове в България са нарекли "Поезия за Севера". Искат там да говорят за поезия, да опознаят града и да се запознаят с нови хора, както и разбира се да представят дебютните си книги –..

публикувано на 06.05.24 в 08:24
Момент от спектакъла

Ключове към съвременното сценично изкуство

Концептуално и необвързано с конкретна художествена форма, съвременното сценично изкуство преобразява класическите пиеси и чете за първи път новите текстове, които ловят вибрациите на времето, преодолявайки ограниченията на видимата реалност. Сред заглавията в софийския афиш има и нови, написани през последните няколко години пиеси, които с..

публикувано на 05.05.24 в 09:06

Вярата и любовта в основата на иконописното изкуство

От 15 юни до 18 август българският художник Диан Костов внася съвременен поглед към   иконописната традиция с изложбата "Кръстопът — цената на избора" в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел, най-голямата църква в света в стил Ар деко. Изложбата представя над 70 творби и е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието като..

публикувано на 05.05.24 в 08:38

"Вълшебната завеса" се вдига на 7 май в Търговище

Броени дни остават до началото на традиционния Международен фестивал на спектакли за деца "Вълшебната завеса". Двадесет и третото му издание ще бъде тържествено открито на 7 май от 10 часа с "Вълшебният меч" – авторски площаден спектакъл на Мим формация "Жар театър". Представлението ще се играе на площада пред Драматичния театър в Търговище, който е..

публикувано на 05.05.24 в 08:07
Славко Матанович, Емил Янев и Ели Кордева

Биоенергията на душата и свободата на духа

В своя великденски епизод 543 "Трамвай по желание" отново среща своята публика с прославената народната певица Ели Кордева и хърватския учител, лечител биоенерготерапевт и артист на духовните науки Славко Матанович. Двете артистични личности са свързани дълбоко в годините, но сега ги обединява забележителна мисия, която ще въздигне духа в Пиринския..

публикувано на 04.05.24 в 17:55