Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георгита Бояджиева – откровено за виолончелото и музиката

Предаването "Студио "Музика" представя на своите слушатели Георгита Бояджиева – една дама, която никога не оставя публиката равнодушна с интерпретациите си на автори и творби от барока до наши дни и чиято поява на сцената винаги е очаквана с интерес. Творческата ѝ визитка е забележително богата. Повече от три десетилетия тя е активно концертиращ артист-инструменталист в соловата и камерна музика. Нейният любим инструмент е виолончелото, а самата тя е любим учител на поколения инструменталисти и предпочитан сценичен партньор на редица изявени изпълнители.


Солист на множество оркестри, изнася самостоятелни рецитали, съставени изцяло с произведения за соло виолончело, както и тематични концерти и цикли. Прави многократни интегрални изпълнения на цялостното творчество за виолончело и пиано на автори като Бах, Бетовен, Брамс, Шуман, Хиндемит, както и многобройни други концерти с различни камерни формации. В това число влизат над 90 първи изпълнения, голяма част от които са посветени на нея от композитори като Иван Спасов, Божидар Спасов, Васил Казанджиев, Драгомир Йосифов, Румен Бальозов, Николай Кауфман и други. Прави премиерни изпълнения за България на произведения от такива световни имена като Анатол Виеру, Дитер Шнебел, Рудолф Келтерборн, Золтан Кодай, Паул Хиндемит, Витолд Лютославски.

Явор Желев, Георгита Бояджиева и Росен Идеалов
Многократно участва като солист и камерен изпълнител в престижни международни фестивали в България и чужбина като "Мартенски музикални дни", Софийски музикални седмици", "Салон на изкуствата", "Варненско лято", "Аполония", Международен фестивал за съвременна музика "Wien Modern" (Виена), "Meridian" (Букурещ), "Фестивал за съвременна музика" на Westdeutsche Rundfunk" (Витен, Германия), както и в редица национални и международни проекти.

Всичко това е само част от творческия портрет на проф. д-р Георгита Бояджиева-Николова, която споделя свои съкровени моменти от личния си и професионален път, както и прозренията си за индивидуалното и универсално развитие на музикантите-интерпретатори в сферата на изкуството. В предаването звучат и избрани нейни изпълнения на солови и камерни творби от старите майстори до съвременните композитори.

Снимки - ФС на Георгита Бояджиева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Ибришимов

Виктор Ибришимов с предстояща премиера на "Дракула"

През 2014 година младия актьор и певец Виктор Ибришимов завършва бакалавър "Класическо пеене" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров" в класа на доцент Велизара Караянкова. През 2015 е приет магистратура "Музикален театър" в Кралската музикална академия в Лондон. След завършването си през   2016, Виктор работи следващите три години в..

публикувано на 27.11.25 в 13:45

Старт на "Бетовен Фест Пловдив" с премиерен концерт в Малката базилика

С три концерта именити музиканти почитат годишнината от раждането на Лудвиг ван Бетховен , като откриването е тази вечер в Малката базилика на Филипопол в Пловдив. Поредицата от концерти носи името "БЕТОВЕН ФЕСТ ПЛОВДИВ" и е част от културния календар на Община Пловдив , в партньорство с Академията за музикално и танцово изкуство, Института..

публикувано на 24.11.25 в 15:43
Гергана Костадинова

Гергана Костадинова ви кани на промоцията на албума си "Мечтания"

Гергана Костадинова ще представи новия си албум "Мечтания" в неделя, 23 ноември от 20.00 ч. в Sofia Live Club. Вратите отварят в 19.00 часа. Албумът включва 11 авторски композиции, вдъхновени от любовта, природата и българския фолклор. Водещото в албума са неравноделните размери, преплетени в джазови хармонии. започва да свири..

публикувано на 22.11.25 в 08:40

В памет на Стефка Евстатиева

На 9 ноември 2025 г. от този свят си отиде една от обичаните български оперни прими, покорила световните театрални сцени от Европа до Северна и Южна Америка, с изключение на Австралия, както самата тя се шегуваше – Стефка Евстатиева. Носителка е на награди от няколко престижни певчески конкурси: от конкурса "Чайковски" в Москва (1974); от..

публикувано на 22.11.25 в 08:15

Музикални контрасти в зала "България"

"Музикални контрасти" за пиано и флейта ще звучат от Мартина Табакова и Гергана Иванова в зала "България" на 25 ноември, вторник, от 19.00 часа. “Неслучайно сме нарекли програмата "Музикални контрасти", тъй като от емблематичното за романтичната музика произведение на Цезар Франк, което е емблематично и за цигулковия репертоар, а сега е направено в..

публикувано на 21.11.25 в 08:40