Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Камера – работи!

Перспективите пред българското кино според НФЦ

Националният филмов център се срещна с киногилдията у нас, за да обсъди процесите в българското кино през периода 2024-2026

| Репортаж
Снимка: Pixabay

Националният филмов център иска да се създаде фонд "Българско кино", захранван с отчисленията от стрийминг платформите, които предлагат съдържание у нас – като Netflix, HBO Max и Disney +. За целта изпълнителната агенция инициира законодателни промени за увеличаване на средствата за филмопроизводство. Мерките са част от плановете за развитие на киноиндустрията ни през следващите години. Идеята е новосъздаденият фонд да разполага и със специална сметка, в която да се прехвърлят и неусвоените средства от бюджета за българско кино. Началото му е поставено още в 2023-та, но се очаква с конституирането на Национален съвет за кинофондът да се реализира през предстоящата 2024 година.

Това стана ясно на организираната от НФЦ среща разговор с представителите на българската филмова индустрия. Целта на "Камера – работи!", както беше озаглавена срещата на агенцията, бе да се обсъдят процесите в българското кино. Засегнати бяха главно отчетът за извършената през 2023 година дейност от Филмовия център и перспективите за периода 2024 - 2026 година. С това НФЦ заяви намерението си до 2026-а средствата за българско кино да нараснат до 43 млн. лв. на година.

Филмовият център ще продължи да работи и за навлизането на все повече млади хора в киноиндустрията. Затова има идея да бъдат увеличени и средствата за дебютни пълнометражни филми.

Стремежът на НФЦ е България да се превърне в притегателен център за копродукции от Западна, Източна и Северна Европа. Сред целите, които агенцията си поставя, е и включването на страната ни в пилотната схема на Eurimages за подкрепа на сериали. А също така и да бъде на фокус на Международния фестивал за документално кино Ихлава в Чехия, след това и на Берлинале.

В рамките на срещата Националният филмов център представи и постигнатите резултати през последните две години.

През 2022-ра НФЦ поставя рекордни резултати по отношение на разплатените средства за производство на българско кино, като сключените договори са общо 240. Рекордна е и стойността на приходите от билетите в боксофиса – 6 млн. лв. В киносалоните миналата година български филми са гледали 644 234 зрители. Очакванията на агенцията са до края на 2023-та броят договорите да надхвърли досегашните.

През предстоящата 2024 година у нас ще бъдат раздадени 35 млн. лв. за филмопроизводството. От тях 2,5 млн. лв. НФЦ ще даде за продуциране на сериали. Това ще бъде възможно, ако се повиши средностатистическият бюджет на документалния филм. Спрямо закона средствата за сериали са неразривно свързани с него.

Подробностите – в звуковия файл.

Снимка – Pixabay
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40