Тази есен се очакваше да бъдат публикувани важни предложения за промени в законодателството на ЕС, които да повишат хуманното отношение към животните, но промените се бавят. Защо е спешно да бъдат въведени и какво е положението в България?
Според последните данни от Евробарометър 74% от българите смятат, че е необходимо да се преразгледат правилата за отглеждане на селскостопански животни, а 54% подкрепят съкращаването на максималното допустимо време за транспортиране на живи животни в рамките на ЕС. Това доказва нарастващата загриженост за хуманното отношение към животните и неотложната необходимост от реформи.
Тихомир Димитров, завеждащ отдел "Програми" във фондация "Четири лапи", сподели своето мнение в интервю за "Нашият ден“.
Очакваше се промените в законодателството на ЕС да засегнат четири основни насоки: отглеждането на селскостопански животни, транспортирането им, умъртвяването за храна или разплод, и правилата за етикетиране на животинските продукти. Тези изменения са съгласувани с работната програма на Европейската комисия за периода от 2019 до 2024 г.
Съществуващата проблемна точка в европейското законодателство е, че макар и да има някои правила, те са остарели и не са в съответствие със съвременните стандарти за хуманно отношение към животните. Особено важна е необходимостта от значително съкращаване на времето за транспортиране на живи животни. По думите на Тихомир Димитров - най-доброто решение е транспортирането на самото трупно месо в камиони, предотвратявайки страданията на животните, които могат да продължат седмици.
Промените не засягат само България, а всички държави-членки на ЕС. Те имат за цел подобряването на стандартите за отношение към животните в целия Съюз и осигуряването на по-добър контрол и надзор върху практиките по отглеждане, транспортиране и умъртвяване на животните.
По неговите думи следващите месеци ще бъдат критични за определянето на бъдещето на законодателството на ЕС относно животните. С надеждата, че реформите ще бъдат одобрени и изпълнени възможно най-скоро, може да се очаква подобрение на условията за милиони животни и напредък в постигането на по-хуманни стандарти за отношение към тях.
Кои са другите области, в които се очакват промени при отглеждане на селскостопанските животни – чуйте в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg