Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петък, 13-и, Харманли!

4
Гърбавият мост, Харманли
Снимка: Уикипедия

Странности да иска човек на такава дата! Всеизвестно е, че 80% от небостъргачите нямат 13-и етаж. Във Формула 1 няма болид с №13. На писателя Томас Лоусън, чието най-известно произведение е "Петък – тринадесети", тъкмо на този ден и дата му потъна 7-мачтовата шхуна в Ламанша. Хиляди хотели са без апартамент 13. Има градове с улици, чиято номерация от 12 минава през 12А и следва 14… Ден, в който половината свят трепери от страх, а останалата половина избягва да предприема каквото и да било!

Тъкмо на този ден и дата, по средата на пътя между Лондон и Калкута, слуката ни отведе на среща с ловците от Сдружение ловно-рибарско дружество "Сокол" в Харманли!

В този град има един мост, строен през 1585 г. и на който са изписани стихове на поета Саибаи, които гласят: "Светът е един мост, по който минава пътят на царя и бедняка".

Та този Гърбав мост събра едновременно както нашата ловно-рибарска среща, така и най-голямото и значително събитие в живота на българските бардове – "Поетични струни", което се проведе за 37-и път там!

А разговорите ни с местните ловци бяха увлекателни и безкрайно интересни. И как да е другояче, след като домакините ни се постараха да ни разкажат не само какво се е случило там в последните 126 години, а и какво възнамеряват да правят в следващите 126!

Председателят на СЛРД "Сокол" Александър Петров, "дясната му ръка" и специалист по лова Дончо Чипилски и Пламен Дамянов – организатор и инструктор по ловна стрелба, бяха толкова сладкодумни, че накрая се разделихме с обещанието за още една среща, защото времето не ни стигна да си кажем всичко.

Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!


Снимки – БНР и личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47