Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Габриела Дамянова

Габриела Дамянова
Снимка: фондация "Еврика"

"Самоуверено би било да кажа, че съм успял човек, по-скоро се опитвам да бъда успял човек с всичко, което правя, с начина, по който живея, и с личността, която съм. Опитвам се."

Така скромно, но уверено определя себе си дипломантката на Пловдивския университет Габриела Дамянова – носителка на именната стипендия акад. Александър Теодоров Балан, връчена ѝ от фондация "Еврика". 

Ето какво още разказва Габриела за себе си: "Преди няколко месеца завърших висшето си образование в специалност българска филология и след броени седмици стартирам и своята магистратура. Спечелих стипендията с едно свое есе, посветено на моето бъдеще като специалист именно в областта на филологията. Завършила съм Френската гимназия в Пловдив с профил английски език. През обучението си в гимназията и в университета имах възможността да срещна чудесни преподаватели – голяма част от тях изиграха ключова роля в моето изграждане като личност. На първо място, заслуги имат моите родители. В университета обаче имах възможност да се запозная с преподаватели, които бих могла да нарека изключителни. Доц. Гергина Кръстева от Пловдивския университет – пример за необикновен преподавател, която изигра голяма роля в моето превръщане в един добър филолог. 

Какво означава добър специалист? На първо място означава човек да обича това, което прави, и да го прави с желание, а не по някакви други причини. На първо място, е страстта към езика, към литературата. Ако пък един филолог е решил да избере и преподавателската професия, от първостепенна значимост е и любовта и към учениците, и към преподаването."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – фондация "Еврика"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сцена от пиеса „Животът е пред тебе“ от Ромен Гари - Емил Ажар.

Мистификациите – литературни и не само

На 8 май – денят на капитулацията на Германия говорим за условността на литературните произведения, а понякога и на историческото знание. 150 години след издаването на първия том на "Веда Словена" от Стефан Веркович, на рождения ден на Ромен Гари, спечелил с мистификация два пъти "Гонкур", втория път под псевдонима Емил Ажар, анализираме с..

публикувано на 08.05.24 в 17:46

Вълнуващите истории на музикалните инструменти

Как да привлечем децата към четенето и да ги спечелим, като представяме по нетрадиционен начин малко познати факти за тях? На този въпрос отговаря "Енциклопедия на музикалните инструменти" на Щепанка Секанинова. За значението ѝ при обучението за децата е разговорът в предаването "Следобед за любопитните" с музикалния педагог Адриана Бенова. Щурчето..

публикувано на 07.05.24 в 15:05

Литературно пътешествие през еволюцията

Човешкият вид е прекарал 95% от съществуването си в праисторията. Може да се каже, че тъкмо кацаме в ерата на писмеността. Поне така твърдят авторите на научно-популярния бестселър "Животът, разказан от един хомо сапиенс на един неандарталец" , който Паулина Мичева представя в "Нашият ден". Писателят Хуан Хосе Миляс в ролята на неандерталец..

публикувано на 07.05.24 в 12:16
Доц. Ангел Кунчев

Революция – на прогреса или на отрицанието?

По темата "ваксини" и тяхното епохално значение за оцеляването на човечеството, разговаряхме с доц. Ангел Кунчев – главен здравен държавен инспектор. Твърде много аспекти бяха обсъдени: задължителният имунизационен календар, доброволните ваксини, опитът на другите държави, негативното отношение на българите, което води до изключително ниско..

публикувано на 07.05.24 в 08:52

Пътища към устойчивостта

"Пътища към устойчивостта" е изследване на Атанаска Станчева от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН с подзаглавие "Нови културни перспективи във взаимодействието човек – околна преда през призмата на две природозащитни движение в България". Един от важните за "Изгрев" и за мен аспекти на изследването на д-р..

публикувано на 06.05.24 в 09:15